Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Peygamber Efendimiz (asv), Hz. Hatice (r.anha)'e çeyiz Olarak Ne Vermiştir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamber Efendimiz (asv), Hz. Hatice (r.anha)'e çeyiz Olarak Ne Vermiştir?

  Reklam
  Hz. Hatice (r.anha)'e mehir olarak on iki ukiyye ve bir Neşş altun verilmiştir. Yirmi genç ve yiğit deve verilmesi teahhüd edildiği de, rivayet edilir. Sanıldığına göre, develer, Peygamberimiz (asv) tarafından mehire ilâve edilmiştir.

  Bir ûkıyye, kırk dirhemdir. Bir Neşş'de, yarım ûkıyye, yâni yirmi dirhemdir. Peygamberimiz (asv)'in zevcelerinden çoğunun mehiri, on ikişer ûkıyye birer neşş olup bunlar da, beş yüzer dirhemi bulurdu.

  Ebû Seleme b. Abdurrahman der ki: "Âişe'ye, Resûlullah Aleyhissalatü vesselâm, kadınlarına kaçar dirhem mehir verirdi?" diye sordum. "Resûlullah Aleyhisselâmın zevcelerine verdiği mehir, on iki ûkıyye bir neşş idi." dedi ve "Neşş, nedir bilir misin?" diye sordu. "Bilmiyorum!" dedim. Bunun üzerine, "Neşş, yarım ûkıyyedir. Bunun toplamı, beş yüz dirhem eder ki, bu, Resûlullah Aleyhisselâmın zevceleri için verdiği mehirdir." dedi." (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 6/ 94; bk. Asım Köksal, İslam Tarihi, 2/157)

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Peygamber Efendimiz (asv), Hz. Hatice (r.anha)'e çeyiz Olarak Ne Vermiştir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hazreti Hatice çok zengindi fakat İslamın da bir gereği ve önceden bir alışkanlık olan çeyiz verme adetini peygamber efendimiz de yerine getirerek hediyeler vermiştir.peygamberimizin hz haticeye verdiği mehir