Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Bir hadiste ahir zamanda çıkacak fitnelerden bahsediliyor bu fitneler nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir hadiste ahir zamanda çıkacak fitnelerden bahsediliyor bu fitneler nelerdir?

  Reklam
  Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulur:

  “İlerde büyük fitneler olacak, kişi o fitnelerde kardeşinden ve babasından ayrılacak. (O zaman) fitneler erkeklerin kalplerinde kıyamete kadar yayılacak. Hatta O fitne zamanında bir kimse, zinakar kadının zinasıyla ayıplandığı gibi, Allah’ın emirlerine uymasından dolayı (1) ayıplanacak.” (2)

  Rasulullah’ın (SAV) bu haberine göre, kıyamete kadar devam edecek şiddetli fitnelerde, özellikle ahir zamanda gelecek fitnede, kişi düşünce, fikriyat, hayatı anlama ve yorumlama, hatta din edinme hususunda kardeşinden ve babasından farklı olacak. İki kardeş, baba ile oğul bu hususta aynı değerleri paylaşmayacak. Çünkü O zaman fitne çok yaygın hale gelecek, kişiler ailelerinden, ana babalarından kopup, başka kaynaklardan etkilenecekler. Çok uzaklarda ortaya çıkan yanlış bir fikir, gönülden gönüle, zihinden zihine, dilden dile yazı ile veya başka yollardan hemen yayılacak. Fitne kuş gibi kalpten kalbe uçacak, zihinlerde yuvalanacak. Elbette böyle kritik ve tehlikeli zamanlarda İslâm’ı yaşamak, benimsemek, onu dosdoğru şekilde hayatı boyunca devam ettirmek, güç olduğu kadar da sevaplı olacaktır.


  Kaynaklar:

  1. el-Müfredat s. 61. Bela, imtihan, sıkıntı, mihnet, meşakkat manalarına gelmektedir.
  2. Gümüşhanevi, Ahmed Ziyaüddin, Ramûzul-Ehadis, terc. Naim Erdoğan, İstanbul ty. s. 298-3715 nolu hadis (Nuaym fiten, Tabarani Evsattan); Ayrıca bk. İbn-ü Mace, Muhammed b. Yezid. Sunenu İbn-i Mace I-II, İstanbul ty. II, s. 1306, 1317, 1333 İlerde Gelecek Fitnelerle İlgili Hadis Kitaplarının özellikle “Kitabu’l-Fiten” bölümlerinde birçok hadis-i şerife rastlamak mümkündür.

  Sorularla İslamiyet

  Prof.Dr.Murat Sarıcık


  Paylaş
  Bir hadiste ahir zamanda çıkacak fitnelerden bahsediliyor bu fitneler nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ahir zamanda insanlar birbirleri ile imtihan olmaya devam edecektir. Müslümanlar da herhangi bir nedenle oluşacak fitnelere itibar eden ve bunlara uyan kaybedenlerden olacaktır