Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Saça zeytin yağı sürmenin sünnet olmasının hikmeti nedir yağ sürülen saç bitlenmez mi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Saça zeytin yağı sürmenin sünnet olmasının hikmeti nedir yağ sürülen saç bitlenmez mi

  Reklam
  Gerçekten de Allah Rasulü Efendimiz (sav)'in:

  "Zeytinyağı yiyin ve onunla yağlanın, çünkü o mübarek bir ağaçtandır."
  (Tirmizi, atime 43; İbn Mace, at'ime 43; Darimi, at'ime 20)


  buyurduğu sahih hadis kitaplarımızda geçmektedir. Bazı kitaplarda: "Çünkü o hoş ve mübarektir... Çünkü onda yetmiş derde deva vardır, cüzzam da bunlardan biridir. Basura iyi gelir..." (Hindî, Kenz, X/48) gibi ilaveler de vardır.

  Sürme hakkında ise,

  "Sürmenizin iyisi Ismid'den olandır. O gözü cilalar, tüyü bitirir."
  (Ebu Davud, libas 13, Tip 14; Tirmizi, libas 22,23; Ibn Mâce, tip 25)

  buyurulmuştur. Anlaşılacağı gibi, her ikisi de tibbî birer tavsiye niteliğindedirler. Yani zevâid sünnetten sayılırlar. Bu yüzden terkeden, eğer hafife alarak terkediyor değilse, günah işlemiş sayılmaz. Sadece tibbî faydalarını düşünerek kullanan, tibbî faydasından yararlanmış olur. Nitekim modern tıp, hem "ismid" denen taştan yapılan sürmenin göze faydalarını, hem de zeytinyağının saç dibi hücrelerini ve cildi besleyici özelliğini tesbit etmiş durumdadır. Bunları bir sünnet olarak düşünüp tatbik edenler ise hem tıbbî faydalarından istifade ederler, hem de sünnet sevabı alırlar.

  Enes bin Malik (ra) anlatıyor:

  "Resulullah Efendimiz, mübarek saçlarını çoğu zaman yağlarlar ve sakalı şeriflerini ekseriyetle tararlardı. Saçlarına yağ sürdükten sonra, sarıklarının yağlanmaması için, umumiyetle sarığın altına bir tülbent koyarlardı."

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Saça zeytin yağı sürmenin sünnet olmasının hikmeti nedir yağ sürülen saç bitlenmez mi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimizin kullanmış olduğu her şey doğaldı. Allahu tealanın vermiş olduğu nimetleri doğru kullanmayı bizlere peygamber efendimiz öğretmiştir.peygamber efendimiz saçına ne sürerdi,  peygamberimiz saçına ne sürerdi,  peygamber efendimiz saçına zeytinyağı sürermiydi,  peygamberimiz sacina ne surerdi,  efendimiz saçına ne sürerdi,  saça zeytinyağı sürmek sünnet mi,  zeitsürmesi