Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Euzu billahi mineşşeytanirracim" sözünü Peygamberimiz (asv) söylemiş midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Euzu billahi mineşşeytanirracim" sözünü Peygamberimiz (asv) söylemiş midir?

  Reklam
  Peygamberimiz (asv) "Euzu Besmeleyi" hem namazda, hem de namaz dışında elbette okumuştur. İbn-i Munzir şöyle demiştir:

  Peygamberimiz (asv) namazda kıraatten önce "Euzu billahimineşşeydanirracim" demiştir. (Neylül Evtar, II, 196)

  Bu konuda Kur’an-ı Kerim'de şöyle buyurulmaktadır:

  “Şayet sana şeytandan bir kışkırtma (şeytani bir dürtü) gelecek olursa, hemen Allah’a sığın.”(41:36.) Yani, “Euzü billahi mine’ş-şeytani’r-racim” de. Bununla beraber, Müminün Suresi'ndeki şu ayetlerle de Allah’a sığınmak yerinde olur:

  “Rabbi euzü bike min hemezeti’ş-Şeyatin ve euzü bike Rabbi en yahdurun” Yani; “Rabbim, şeytanın kışkırtmasından sana sığınırım ve onların benim yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.”(Müminun, 23/97-98.)

  Kur'an'a ilk önce uyan ve sadece diliyle değil hayatıyla da Kur'an'ı okuyan Peygamber Efendimiz (asv), bu ayetlerde geçen ifadeleri, hayatın her safhasında yerine getirmiş ve ümmetine de tavsiye etmiştir.

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Euzu billahi mineşşeytanirracim" sözünü Peygamberimiz (asv) söylemiş midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Her işin başı besmele olduğu için sürekli kullanmak gerekir. Peygamber efendimiz de sadece ibadetlerini yaparken her işte besmele çeker kuranı kerim okurken euzu okur.euzu billahi mineşşeytanirracim ilgili hadis