Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Ebu Hureyre (r.a)nin Peygamberimiz (s.a.v)in hususi duasına mahzar olmuş mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ebu Hureyre (r.a)nin Peygamberimiz (s.a.v)in hususi duasına mahzar olmuş mu?

  Reklam
  Resûl-i Ekrem’in (s.a.s.) Husûsî Duasına Mazhar Olması


  Resûl-i Ekrem’in (s.a.s.) duasına mazhariyet, Ebû Hüreyre’nin (r.a.) ilme olan iştiyakı dolayısıyla kazandığı manevî bir fazilettir. Rivayete göre, Ebû Hüreyre ve Zeyd b. Sâbit (r.a.) gibi sahabîlerin Mescid-i Nebevî’de dua ve zikirle meşgul oldukları bir esnada, Allah Resûlü (s.a.s.) gelip yanlarına oturmuş ve her birinden dua etmelerini istemişti. Hz. Zeyd ile diğer arkadaşlarının dualarına ‘âmîn’ dedikten sonra, Ebû Hüreyre’nin (r.a.): ‘Allah’ım Sen’den bu iki arkadaşımın istediklerini ve ayrıca unutulmayacak bir ilim vermeni istiyorum.’ şeklindeki duasına da ‘âmîn’ diye mukabele etmiştir. Diğerlerinin: ‘Ey Allah’ın Elçisi, biz de unutulmayacak ilim istiyoruz.’ demeleri üzerine, Ebû Hüreyre’yi (r.a.) kastederek, ‘Şu Devsli genç sizi geçti.diyerek onun bu konudaki arzu ve iştiyakına işaret etmiştir.

  -------------------------------
  İbn Hacer, el-İsâbe, 7/204.  Prof. Dr. Osman Güner  Paylaş
  Ebu Hureyre (r.a)nin Peygamberimiz (s.a.v)in hususi duasına mahzar olmuş mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimizden dua isteyen ashap peygamber efendimiz hiç birini geri çevirmemiştir. Ebu hureyre de hadisi şerfleri aklında tutabilmek için dua istemiştir.