Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Cebrail bütün peygamberlerin önündedir,ben ise Cebrail'in de önündeyim hadisi var mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cebrail bütün peygamberlerin önündedir,ben ise Cebrail'in de önündeyim hadisi var mı?

  Reklam
  Kaynaklarda sorudaki bilgiye ulaşılmamıştır

  Ehl-i sünnet alimlerinin büyük çoğunluğuna göre, genel olarak peygamberler meleklerden üstündür. Ancak meleklerin peygamberlerden daha üstün olduğunu söyleyenler de vardır. (bk. Razî, Bakara, 2/34. ayetin tefsiri).


  Hz. Muhammed (a.s.m)’in Hz. Cebrail (as)’den daha üstün olduğunu söyleyenlerin delillerinden biri de (a.g.e), şu hadis-i şeriftir: Ebu Said el-Hudrî’nin bildirdiğine göre, Efendimiz (asv) şöyle buyurdu:


  “Benim gök halkından iki vezirim, yer halkından da iki vezirim vardır. Gök halkından olan iki vezirim Cebrail ve Mikaildir. Yer halkından olan iki vezirim ise Ebu Bekir ve Ömer’dir.”(Tirmizî, Menakıb,17; Hakim, 2/264).
  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Cebrail bütün peygamberlerin önündedir,ben ise Cebrail'in de önündeyim hadisi var mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Meleklerden de üstün olan peygamber efendimiz bunu Miraç gecesinde de göstermiştir. Bütün peygamberler sıralanmış her iki yanında o cebrail ile daha da yükseğe çıkmış ve cebrailin çıkamadığı Allahu tealanın yanına çıkmıştır.peygamberimizin cebraile sorduğu sorular,  peygamber efendimizin cebraile soruları