Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır,sözü hadis midir?Hadis ise kaynağı nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır,sözü hadis midir?Hadis ise kaynağı nedir?

  Reklam
  Bu söz insanlar arasında hadis olarak meşhur olmuştur. Ancak, bu sözün Peygamber Efendimize (asv) ait olduğuna dair, bir bilgiye ulaşamadık.

  Bu sözü, Kuşeyrî, Risalesinde (s.62) “Yeri geldiğinde konuşmak, en güzel bir haslet olduğu gibi, zamanında susmasını bilmek de erdemli insanların özelliğidir.” sözüne yer verdikten sonra, Üstaz Ebu Ali ed-Dekkak’dan da şunları duyduğunu kaydeder: “Hakkı söyleyemen / haksızlık karşısında suskun kalan şeytandır.”

  İbn Kayyim de el-Cevabu’l-vafî adlı aserinde (s.136) şu ifadelere yer vermiştir:

  “Batıl / yanlış şeyleri söyleyerek insanlara nasihat eden, konuşan şeytandır. Hakkı söylemekten sakınan ise dilsiz şeytandır.”

  Halk arasında “haksızlık karşısında susan...” ifadesi daha meşhurdur.

  Özetle söylemek gerekirse, bütün çalışmalarımıza rağmen, sahih veya zayıf bir kaynağını bulamadığımız bu söz, öyle anlaşılıyor ki, bir kelam-ı kibardır.

  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır,sözü hadis midir?Hadis ise kaynağı nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Haksızlığı gördüğü halde bir kimsenin üzülmesine seyirci kalan kimse şeytan gibidir benzetmesi kullanılmıştır. Başı tehlikeye girmemesi için elini taşın altına koymayan bir kimse dilsiz şeytana benzetilmektedir.haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır e demek,  sözü hadis midir