Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)'in askeri dehası hakkında bilgi verir misiniz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)'in askeri dehası hakkında bilgi verir misiniz?

  Reklam
  Öncelikle Peygamberimiz'in (s.a.s) askeri dehası, savaşmadan gönüllerde üzerinde yaptığı fetihtir. Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed (s.a.s)'in alemlere rahmet olarak gönderildiğini ifade eder. (Enbiya Sûresi, 107) Yağmur nasıl ki bir rahmettir, yeryüzünün hayat bulmasına sebep olur, öyle de, Hz. Muhammed (s.a.s) dahi insanlığın manen hayat bulmasına sebep olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Onun getirdiği din ile insanlığın mühim bir kısmı puta tapmaktan, vahşetten, bedevilikten kurtulmuştur.

  Onun engin şefkatini, sınırsız merhametini gösteren bir kaç olaya bakalım. Mesela:

  - Tufeyl bin Amr, Resulullaha gelir, kabilesinin İslam'a girmeyi reddettiğini söyler ve onlar için beddua talebinde bulunur. Hz. Peygamber (s.a.s) ellerini kaldırır ve söyle dua eder: "Allah’ım, onlara hidayet ver, onları imana getir."

  - Benzeri bir durum Sakif kabilesi için söz konusu olur. Yapılan savaşta Sakif okçuları Müslümanlara hayli zarar vermiştir. Sahabeden bir kısmı, "Ya Resulullah Sakif kabilesinin okları bizi yaktı, onlara beddua et!" deyince, Resulullah şu duayı yapar: ‘’Allah’ım, Sakife hidayet ver!’’

  Peygamberimiz (s.a.s) savaşlarda devamlı Kur'an'ın belirlediği esaslar üzerine hareket etmiştir.

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)'in askeri dehası hakkında bilgi verir misiniz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz kendi döneminde hem yönetici hem en güvenilir hem de savaşta ashabı yöneten örnek bir kişilikti. Askerlik eğitimi almadığı halde tüm savaşlarda farklı taktikler uygulamıştır.