Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Peygamberimiz (s.a.v)in buyurduğu hadisteki cennete girecek olan fırka hangisidir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamberimiz (s.a.v)in buyurduğu hadisteki cennete girecek olan fırka hangisidir?

  Reklam
  SORU: Muhammed (s.a.v.)’in nefsi kudret elinde olan Allâh’a yemin ederim ki, benim ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır. Bir fırka cennette, yetmiş iki fırka ise ateştedir. Selamun aleyküm hocam bu hadisi biraz bana açabilirmisiniz hadiste fırkaların cemaatler olduğunu söylüyorlar. Cemaatten kasıt günümüzdeki (cemaat toplulukları mıdır?)


  CEVAP:
  Bu ve benzeri hadislerde, Ümmetin fırkalara bölünmesi ile ilgili bilgiler Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin geleceğe dair verdiği bilgiler arasında yer almaktadır. Bu bilgilerin muayyen bir asır ve mekân için kullanılması, şahıslara, gruplara mal edilmesi doğru değildir. Eğer hadislerdeki bilgi gün veya yer ismi zikrediyorsa mesele yok; zaten mucize tahakkuk etmiştir. Bunun dışındaki sonuçlar için hadislerdeki anlamı zorlamak gerekir ki bunun yanlış olacağını tahmin edebiliriz.
  Hadisler, ümmetin geleceğinde bir parçalanmanın olacağını ve bunun da yanlış olduğunu bildirmektedir. Başka bir uyarı da bu parçalanmada sadece bir grubun ilk neslin berrak izinden devam edeceği gerçeğidir. Ama siz de takdir edersiniz ki, her grup kendisinin o tek fırka olduğunu iddia edecektir ve etmektedir de. Bu da imtihanın ayrı bir boyutudur. Bize düşen, namazda, hacda, Kur’an’da, sünnette, ailede, cemaatleşmede ümmet mantığıyla hareket etmeye çalışmak, gerekiyorsa tek başına Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem ve ashabının izini sürmeye hazır olmaktır. Bu da ilimle olabilir ancak.
  Allah azze ve celle rızasını gözeterek yaşamayı hepimize müyesser kılsın. Birbirimize, ümmetimize çok dua edelim. Dünyanın fitne zamanında yaşıyoruz ve fitne de artarak devam edecektir. Cennete kadar yılmadan sabırla devam edelim.
  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Peygamberimiz (s.a.v)in buyurduğu hadisteki cennete girecek olan fırka hangisidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  amin yazı için teşekkürlercennete en son girecek peygamber,  cennete girecek ilk firka kimlerdir,  cennete son girecek peygamber,  peygamber efenfımızın gırecegı cennet,  peygamber efendimizin girecegi cennet,  cennete ilk giricek ummet,  peygamberimizin gireceği cennetin adı