Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Peygamberimiz(s.a.v) neden pazartesi günlerini oruçlu geçirmiştir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamberimiz(s.a.v) neden pazartesi günlerini oruçlu geçirmiştir?

  Reklam
  SORU: Hz. Peygamber(a.s) niçin pazartesi günleri oruç tutmuştur? Doğum günü olduğu için mi? Değişik ifade ile doğum gününü bu şekilde oruç tutarak mı kutlamıştır? Perşembe günü oruç tutmasını mübarek gün olması nedeniyle anlayabiliyoruz.

  CEVAP:
  Önce şunu bilelim:
  İbadetler TEVKİFİDİR. Yani gerekçelerine dayalı olarak değil de emredilmelerine binaen yapılırlar. Eğer bir gerekçe belirtilmiş olursa o gerekçeyi ihya ederiz. Mesela muharrem orucunun gerekçesi, Musa aleyhisselamın Firavun zulmünden kurtulmasına dayalı bir gerekçedir. Ama umumiyetle ibadetlerde gerekçe bize belirtilmemiştir.
  Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin hayatında pek çok önemli işin Pazartesi ve Perşembe günlerine rastladığını görüyoruz. Doğum, hicret ve benzeri mühim olaylar bu iki günde gerçekleşmiştir. Amellerin Allah’a arz edilmesi şeklinde bir izah da vardır. Ama doğum gününe binaen oruç tutması şeklinde bir özel uygulama yoktur. Allah’a emanet olunuz

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Peygamberimiz(s.a.v) neden pazartesi günlerini oruçlu geçirmiştir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Pazartesi günü ve perşembe günlerinde melekler insanların amellerini Allahu tealaya sundukları günlerdir. Peygamber efendimiz oruçlu olarak sunulmak istediği için oruç tutardı.