Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Peygamberimizin Miraç'ta kaderi yazan meleklerin kalemlerinin cızırtılarınıı duyduğunu ifade eden hadis vardır. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamberimizin Miraç'ta kaderi yazan meleklerin kalemlerinin cızırtılarınıı duyduğunu ifade eden hadis vardır.

  Reklam




  Peygamberimizin Miraç'ta kaderi yazan meleklerin kalemlerinin cızırtılarınıı duyduğunu ifade eden hadis vardır. (Buhari) Kalemlerin cızırtıları ne demektir? Melekler insanların kaderini kalemlerle mi yazıyor?

  Yazar: Sorularla İslamiyet 2011-05-21

  Peygamberimiz (asm)'ın bildirdiklerine göre; Cebrail (as), Peygamberimiz (asm)'ı yukarı götüre götüre, nihayet (kaza ve kaderi yazan) kalemlerin cızırtılarını işitecek kadar yüksek bir yere çıkardı.(Buhari, Salat 1)
  Şehadet âleminden giden Peygamber Efendimiz (asm), Miracı esnasında gayb âleminin birçok olayına şahit olmuştur. Kaza ve kaderin yazılması da bu olaylardan biridir. Ancak kader ve kazanın yazıldığı bu kalemlerin mahiyetini bilemeyiz.
  Allah Teala nasıl ki insan hafızasına bilgileri yazmakta, bir çekirdeğe bir ağacın proğramını yerleştirmekte, insanların amellerini amel defterine yazdırmaktadır. Aynen öyle de ezeli ilimdeki bütün mahlukatın kaderini de yazmaktadır.


  Paylaş
  Peygamberimizin Miraç'ta kaderi yazan meleklerin kalemlerinin cızırtılarınıı duyduğunu ifade eden hadis vardır. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  İnsan en şerefli varlık olarak yaratılmıştır. Bu kulluğu en iyi şekidle yapan ve Allahu tealanın bulunduğu mekana çıkma imkanı gösteren peygamber efendimizdir.



siyer soruları miraç,  Kaderi yazan kalemin cızırtısı