Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Peygamberimiz'in hanımı Hz. Meymune validemiz, gerdek sebebiyle mi vefat etmiştir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamberimiz'in hanımı Hz. Meymune validemiz, gerdek sebebiyle mi vefat etmiştir?

  Reklam
  Soru

  Peygamberimiz'in hanımı Hz. Meymune validemiz, gerdek sebebiyle mi vefat etmiştir?


  Cevap


  Hz. Meymune validemiz, Hilaliye kabilesinden Haris'in kızıdır. Hz. Peygamber (s.a.s) onunla Mekke'ye on mil uzaklıktaki Şerif denilen yerde Hicretin 7. yılında evlendi. Hz. Meymune, Peygaberimizin son evlendiği hanımdır. Hicretin 51. senesinde Serif'te vefat etmiş ve oraya gömülmüştür. (İbn. Abdi'l-Berr, el-İstiab, IV, 395; İbn. Hacer, el-İsabe, IV, 399)
  Peygamberimiz ise hicretin 11. yılında vefat etmiştir. Bu durumda Hz. Meymune'nin gerdek sebebiyle vefat etmesi söz konusu değildir. Zira Peygamberimiz'le evlendikten sonra 44 yıl yaşamıştır.
  Bu konudaki yanlış anlaşılma Tirmizi'de geçen bir rivayetten kaynaklanmıştır:
  Meymûne (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Her ikimiz de Seref'te ihramsız iken, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) benimle evlendi." [Müslim, Nikâh 48, (1411); Ebu Dâvud, Menâsik 39, (1843); Tirmizî, Hacc 24, (845).] Bu metin Ebu Dâvud'dakidir.
  Müslim'de şöyle denmiştir: "Kendisi ihramsız olduğu halde O'nunla (Meymûne) evlendi, Râvi -ki Yezîd İbnu'l-Esamm'dır- der ki: "Meymûne hem benim teyzemdi, hem de İbnu Abbâs'ın teyzesi idi."
  Tirmizî'de şu ziyade vardır: "Meymûne (radıyallahu anhâ) ile gerdek yaptığında ihramsız idi. Meymûne Seref'te öldü. Onu, Resûlullah'ın kendisiyle gerdek yaptığı çadırda defnettik."
  Rivayette evliliği, vefatı ve defnedildiği yer peş peşe sıralandığı için hz. Meymune validemizin evlendikten hemen sonra vefat ettiği gibi bir yanlış anlaşılma ortaya çıkmıştır.
  Peygamberimiz (s.a.) vefat ettikten sonra hz. Meymune validemiz, insanların en hayırlısı ile bir araya geldiği ve Serif'de onunla gerdeğe girdiği bölgeye sık sık gitmeye başladı. İbn. Sa'd'ın ifadesine göre O Serif'de vefat etmişti. Burada hz. Peygamber'le gerdeğe girdiği yerde defnedilmesini vasiyet ettiği için buraya görmüldü. (İbn. Sa'd, et-Tabakat, VIII, 139) O Hz. Peygamber'in en son vefat eden hanımıdır. Vefat ettiği zaman seksen veya seksenbir yaşında idi. Mekke'de vefat ettiği için Abdullah b. Abbas Onu getirip Serif'de defnettirdi. (bk. Prof. Dr. Ziya Kazıcı, Hz. Muhammed'in Aile Hayatı ve Eşleri, İstanbul, 2003, Çamlıca Yayınları, s. 348)

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Peygamberimiz'in hanımı Hz. Meymune validemiz, gerdek sebebiyle mi vefat etmiştir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Rivayetin nakledilme şeklinden ortaya çıkan yanlış bir anlaşılma söz konusudur ki hazreti Meymune peygamber efendimiz ile evlendikten kırk dört yıl sonra vefat etmiştir.meymune,  hz meymune ,  hz meymune kimdir,  hz.meymune,  meymune validemiz,  hz. meymune,  hz meymune hayatı