Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Bir insan ölünce kaç defa cenaze namazı kılınabilir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir insan ölünce kaç defa cenaze namazı kılınabilir?

  Reklam
  Bir insan ölünce kaç defa cenaze namazı kılınabilir?

  Yazar: Sorularla İslamiyet 2011-04-16

  Cenaze üzerine bir defa namaz kılınır. Tekrar edilmesinde kerahet vardır. Müteaddid cenazelerin her birine ayrı ayrı namaz kılmak evlâdır. Hepsine bir namaz kılmak da sahihdir. (Mehmet Dikmen, İslam İlmihali)
  Gaib bir ölü üzerine cenaze namazı kılınıp kılınamayacağı hususunda ihtilâf vardır. Şafiî ile Hanbelî mezheblerine göre kılınması caizdir. Çünkü, daha önce İslâm'ı kabul eden, Habeşistan Kralı Necaşi'nin vefatını vahiy yoluyla öğrenen Peygamber (avv) Müslümanları namazgaha çıkarttı ve onun cenaze namazını kıldırdı.
  Ancak Farz-ı Kifaye olan cenaze namazı yerine geçmez, yani bununla iktifa edilmez. Mutlaka cenazenin bulunduğu yerde cenaze namazını kılmak gerekir(1). Hanefi ile Maliki mezhebine göre gaib ölü üzerine cenaze namazı kılınmaz.
  1. Mugni'l-Muhtac, c. l, s. 345; Fıkhiis-Sünneh, c. l, s. 535
  Paylaş
  Bir insan ölünce kaç defa cenaze namazı kılınabilir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir kimse öldükten sonra onu yıkayıp ve namazını kılmak Müslümanlar için zorunludur. Bunu zorlaştırmamak gerekir sadece gösterildiği şekilde bir kere yapmak yeterlidir.cenaze namazı kaç kere kılınır,  bir insan ölünce kaç defa cenaze namazı kılınır,  cenaze namazi kac defa kilinir