Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Peygamberimiz vefat ettiğinde kim yıkadı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamberimiz vefat ettiğinde kim yıkadı?

  Reklam
  Peygamber Efendimizin Yıkanması Ve Kefene Sarılması: Rebiülevvel ayının on ikisi Pazartesi günü, Müslümanlar öğleden sonra akşama kadar işlerini yürütecek bir halifenin seçimi ile meşgul olduklarından, Peygamberimizin yıkanması, techiz ve defni Salı gününe kaldı. O gün, Hz. Ebû Bekir'e Mescid-i Nebevîden umumî bîat yapıldıktan sonra bu işlere başlandı.

  Resûl-i Kibriyâ Efendimizin Hücre-i Saadetlerinde yıkama işiyle meşgul olmak için Hz. Ali, Hz. Abbas, Fadl bin Abbas, Kusem bin Abbas, Üsâme bin Zeyd ve Peygamberimizin azadlısı Şükrân (Salih) bulunuyordu.

  Bu arada Ensarı Kiram da bu ulvî hizmette bulunmak istiyordu. Bu husustaki arzularını izhar ettiler. Onları temsilen de Hz. Ali, Evs bin Havlî'yi içeri aldı.

  Yıkama işini Hz. Ali yaptı. Zirâ, Resûl-i Kibriyâ Efendimiz sağlığında ona, "Vefât ettiğim zaman beni, sen yıka" diye vasiyyet etmişlerdi.

  Evs bin Havlî testi ile su taşıyor, Hz. Abbas ile Üsâme ve Şükrân, Peygamberimizin üzerine su döküyorlardı. Hz. Ali de eline sarmış olduğu bez ile gömlek üzerinden oğuşturarak Peygamberimizi yıkıyordu. Mübarek cesedleri son derece temizdi, mis gibi kokuyordu. Hücre-i Saadetin içini, o âna kadar görülmemiş bir güzel koku kaplamıştı. Peygamber Efendimizde, ölülerde görüle gelen şeylerden hiç birinden eser yoktu. Hz. Ali yıkarken, "Anam babam sana fedâ olsun! Hayatında da, vefâtında da temizsin, güzelsin, yâ Resûlallah!" diyordu.

  Yıkama işi bittikten sonra Hâtemü'l-Enbiyâ Efendimiz, yine Hz. Ali, Hz. Abbas, Fadl bin Abbas ve Şükran tarafından kefene sarıldı.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Peygamberimiz vefat ettiğinde kim yıkadı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz daha vefat etmeden önce yıkanma işini küçüklüğünden beri sürekli onun yanında olan hazreti Ali tarafından yapılmasını emretmiştir.peygamberimizi vefatından sonra kim yıkadı,  peygamber efendimiz nasil yikandi,  peygamberimizi a.s.v mi kim yikadi kim defnetti,  PEYGAMBER EFENDİMİZ NASIL YIKANDI,  peygamber efendimiz öldüğünde onu kim yıkamıştır,  peygamber efendimiz öldüğünde onu kim yıkamıştı,  peygamberimizi vefatindan sonra yikayan