Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Peygamberimiz’in (s.a.v.) dünyaya teşriflerinden önce yeryüzünde durum nasıldı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamberimiz’in (s.a.v.) dünyaya teşriflerinden önce yeryüzünde durum nasıldı?

  Reklam
  Yeryüzünü mânevî bir karanlık kaplamıştı.
  Mevcudat, beşerin zulüm ve vahşetinden âdetâ mâteme bürünmüştü. Gözyaşı döken gözler değil, ruh ve kalblerdi. Kalb ve ruhların keder, elem ve gözyaşına âlem de iştirak etmiş, sanki umumi yas ilân edilmişti.
  Yeryüzü saâdetin, sevincin, huzurun kaynağı olan "Tevhid" inancından mahrumdu. Küfür ve şirk fırtınası ruh ve kalbleri kasıp kavurmuştu. Gönüllerde tek mâbud yerine, birçok batıl ilâhlar yer almıştı. Hakiki sahibini arayan ruhların feryadı ortalığı çınlatıyordu.
  İnsanlar birbirini yiyen canavarlar misali vahşileşmiş; küfür şirk, cehâlet ve zulüm bataklığında boğulmaya yüz tutmuşlardı. Zalimin zulüm kamçısı altında mazlum inim inim inler hale gelmişti.
  Âlem mahzun, varlıklar mahzun, gönüller mahzun ve sîmalar mahzundu…
  Akıl, ruh ve kalbleri mânevî kıskacı altına alıp olanca kuvvetiyle sıkan bu küfür ve şirke, bu dalâlet ve cehalete, bu hüzün ve sıkıntıya beşerin daha fazla katlanmasına Allah'ın sonsuz merhameti elbette müsaade edemezdi. Bütün bunlara son verecek zâtı şefkat ve merhametinin bir eseri olarak elbette gönderecekti.  Salih Suruç  Paylaş
  Peygamberimiz’in (s.a.v.) dünyaya teşriflerinden önce yeryüzünde durum nasıldı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz dünyaya gelmeden önce altı yüz yıla yakın peygamber gönderilmemiştir. İnsanlar açık bir şekilde şirke girmiş ve haram içindeydi.