Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Peygamberimiz (s.a.v.) için kullanılan “pâk neseb” ne anlama gelmektedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamberimiz (s.a.v.) için kullanılan “pâk neseb” ne anlama gelmektedir?

  Reklam
  Kâinatın Efendisi, "Ben, babam İbrâhim'in duâsıyım..." buyurmuştur.
  Hz. İsmâil'in evlâd ve torunları gittikçe çoğaldı ve Arap Yarımadasının her tarafına dağıldı. İçlerinden Adnanoğulları, onlar içinden Mudaroğulları ve onlar içinden de Kureyş Kabilesi diğerlerinden üstün ve farklı oldu. Kureyş Kabilesi içinde ise Hâşimîler kolu hepsinden daha çok fazilet ve şeref buldu.
  Bu gerçeği de bizzat kendileri şu şekilde ifade buyururlar:
  "Allah, İbrâhimoğullarından İsmâil'i, İsmâiloğullarından Kinâneoğullarını, Kinâneoğullarından da Kureyş'i, Kureyş'ten de Beni Hâşim'i, Benî Hâşim'den de beni seçmiştir." 1 "Ben devirden devire, (nesilden nesile, âileden âileye) seçilerek intikal eden Âdemoğulları soylarının en temizinden naklolundum, sonunda içinde bulunduğum 'Hâşimoğulları' âilesinden neş'et ettim."
  "Allah beni, dâima helâl babaların sulbünden, temiz anaların rahmine naklederek, sonunda babamla annemden ızhâr etti. Âdem'den, anne-babama gelinceye kadarki nesebim içinde nikâhsız birleşen olmamıştır."

  1. İbni Sa'd, Tabakât: 1/20. Müslim: 7/58  Paylaş
  Peygamberimiz (s.a.v.) için kullanılan “pâk neseb” ne anlama gelmektedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah cc razı olsun 3. 3
  Allahım Razı Olduğu Kullarından Eylesin Hepimiz Sağolasınız