Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Hz. Muhammed (s.a.v)neden orucunu hurma ile açıyor.Hurma ile oruç açmasının hikmeti.? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Muhammed (s.a.v)neden orucunu hurma ile açıyor.Hurma ile oruç açmasının hikmeti.?

  Reklam
  Bir rivayette de Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Biriniz iftarını açmak istediğinde, onu hurma ile açsın -çünkü hurma berekettir-, hurma bulmazsa su ile açsın, -çünkü su tertemizidir.” (Tirmizî, Savm, 10; Ebu Davud, Savm, 21; Neylu’l-Evtar, 4/220).

  -Alimler hurma ile iftarı açmanın hikmeti konusunda farklı şeyler söylemişlerdir. Bunları şöyle özetlemek mümkündür:

  Evvela hadiste “hurma bereketlidir” denilmiştir. Bereket demek, vücuda yararlı olmak anlamına da gelir. İhtiva ettiği yararlı maddeler itibariyle olacak ki, bereket olarak vasıflandırılmıştır. Hurma tatlıdır, gözü kuvvetlendirir. Oruçta buna daha fazla ihtiyaç vardır.

  Şevkânî’ye göre, hurmanın iftarda kullanılmasının hikmeti tatlı kabul edilirse, buna diğer tatlı şeyler de dahil edilebilir. Ayrıca, hurmanın maddi tatlılığı, iman ve imanın bir yansıması olan orucun manevî tatlığına uygun düşmektedir. İman kalbe incelik ve şefkat kazandırdığı gibi, tatlı da maddî kalbe dinçlik kazandırır. (krş. Tuhfet’ul-Ahvezî, ilgili hadisin şerhi)


  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Hz. Muhammed (s.a.v)neden orucunu hurma ile açıyor.Hurma ile oruç açmasının hikmeti.? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hak Teala razı olsun,güzel bilgiler için sağolasınız inşallah..hz muhammed hurma