İslam Dini ve İman Bölümü ve Şeytan Forumundan Cinlerin atası İblis midir? Eğer İblis ise onun eşi kimdir? Onun çocukları dünyaya nasıl geliyor? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cinlerin atası İblis midir? Eğer İblis ise onun eşi kimdir? Onun çocukları dünyaya nasıl geliyor?

  Reklam
  Cinlerin atası İblis midir? Eğer İblis ise onun eşi kimdir? Onun çocukları dünyaya nasıl geliyor?

  Yazar: Sorularla İslamiyet 2011-02-14

  Hz. Adem (as)’in insanlığın babası olduğu gibi, İblis’in de cinlerin babası olup olmadığı konusunda ihtilaf vardır. Bazı âlimlere göre, İblis cinlerin ilk babasıdır. Diğer bazılarına göre ise, insanlardan önce cinler vardı, onlar helak oldu, onlardan geriye İblis kaldı, sonraki şeytanların ve cinlerin babası oldu. Buna göre, cin ve şeytanlar cemiyetinde, İblis, Hz. Adem (as) gibi değil, ikinci baba hükmündedir. Alusî bu görüşün daha sağlam olduğuna işaret etmiştir.(Alusî, Kehf, 18/50. ayetin tefsiri).

  İblis'in çocuklarının nasıl olduğu hususunda da ihtilaf vardır. Bazılarına göre, İblis kendi şahsında çift eşliliğe sahiptir. İlk çocukları bu şekilde olmuştur. Daha sonrakiler ise karşılıklı evlenmek suretiyle çocukları dünyaya gelmiştir.

  Diğer bazı alimlere göre, İblis önce beş yumurta yapmış ve bunlardan beş evlat meydana gelmiştir. Katade, Dahhak, Ameş, Şâbi gibi diğer bazı alimlere göre, İblis insanlar gibi nikahlamış ve çocukları bu evlilikten olmuştur. Ancak, eşinin adı bilinmemektedir.(bk. a.g.e).

  Bu farklı görüşleri ifade ettikten sonra özetle şunu diyebiliriz:

  “Bizim bilmediğimiz binlerce şey vardır. Şeytanların çocuklarının dünyaya nasıl geldiklerini bilmememiz de o bilinmezlik listesine girebilir.”(bk. a.g.e).


  Paylaş
  Cinlerin atası İblis midir? Eğer İblis ise onun eşi kimdir? Onun çocukları dünyaya nasıl geliyor? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  envarül-aşıkin kitabında yazdığına göre iblisin karısı vardı ve adı LEHYA idi. İblis çok ibadet ettiği için ALLAHÜTEALA onu cennete alıp ödüllendirdi. Yüzyıllarca çok ibadet etti. .Meleklerin başı olmaya layık oldu. Can kavmindendi. Cinler gibi olmasada cinlerin yaratılışı gibi ateştendi. İbadetinin güzelliği ile övündü ve ADEM AS. seccde etmeyerek cenneten kovuldu.HASAN BASRİ HZ. İblisin yedi kat göklerde yetmişbin yıl yaşadığını söylemiştir.seytanin esi,  Şeytanın karısı kimdir ,  şeytanın eşi kimdir,  şeytanın karısı var mıdır,  cinlerin atası,  cinlerin babası can,  lehya kimdir