İslam Dini ve İman Bölümü ve Şeytan Forumundan Şeytandan korunma yolları nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şeytandan korunma yolları nelerdir?

  Reklam
  Şeytandan korunma yolları nelerdir?  Şeytanın aldatmalarına karşılık Allah’a tövbe etmek


  Tövbe, günahtan dönmektir. “Beşer şaşar” denilir. Yani insan, şaşan ve aldanan bir varlıktır. Peygamberler dışında masum kimse yoktur. Hatta peygamberler için bile “zelle” tabir edilen “hakka tam isabet edememek, içtihadında yanılmak” gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Ama masum olduklarından bu konuda kendilerine vahiy gelir, o yanlış düzeltilir.

  Peygamber olmadığımıza göre muhakkak kusurlarımız ve günahlarımız da olacaktır. Ama Gafur ve Rahim olan bir Rabbin kullarıyız.

  Allah, tövbeleri kabul eden, merhamet edendir. O, o kadar merhametli bir Allah’tır ki, kulunu bir kere terk edivermekle ilelebet terk edivermez. Kulu dönüp tövbe ettikçe, İblis gibi ısrar etmedikçe yine bakar, yine bakar, sonsuz olarak bakar, bir oldu, iki oldu, nihayet üç oldu, “yetişir artık” demez, sayısız olarak döner bakar, çünkü Rahimdir, çok merhametlidir.

  Pişman olmak da tövbedir. Ama sadece pişmanlıkta kalmayıp samimi bir tövbe ile o günahın lekelerinden temizlenmek lazımdır. Günahlarını hatırlayan birinin tam bir pişmanlık içinde gözyaşı dökmesi, iç dünyasında ciddi bir temizlik ameliyesi gerçekleştirecektir.

  Takva ile yaşayan bir Hak dostu şöyle der: “Harama bak­makla cünup olan gözlerine, gözyaşı ile gusül yaptır.”

  Tövbede ciddi olmak, Allah’a verdiği sözün ardında durmak esastır. Yoksa “yüz bin kere tövbe eder, yine şarap içeriz” şeklindeki yaklaşımlar maneviyattan nasipsizliğin alametidir.

  Günahlar kire, tövbe ise bunları yıkayan deterjana benzer. Günahına samimi tövbe eden kimse, günahı olmayan kimse gibidir.

  İnsanın günahları dağlar gibi de olsa, Allah’ın rahmet denizinde bir kum tanesi kadar bile yer işgal edemez. Bunu bilen kimse, günahları çok da olsa Allah’ın rahmetinden ümidini kesmez.

  DEVAMINI OKUMAK İÇİN : TIKLA


  Paylaş
  Şeytandan korunma yolları nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Şeytanın hileleri adlı kitaplarda bizzat şeytan kendi hileleri anlatılmaktadır. Peygamber efendimizi ve ashabı kiramın yanına gönderilen şeytan tek tek her hilesini anlatmıştır bunları bilen buna göre davranışlarında özenli olur.günahlardan korunmak,  günahtan korunma yolları,  günahtan kaçınmanın yolları,  günahlardan korunmanın yolları,  günahlardan sakınma yolları,  gunahlardan korunma,  günahlardan korunma yolları