İslam Dini ve İman Bölümü ve Şeytan Forumundan Şeytan insana doğumdan itibaren mi musallat oluyor? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şeytan insana doğumdan itibaren mi musallat oluyor?

  Reklam
  Şeytan insana doğumdan itibaren mi musallat oluyor?

  Çocuklara da şeytan musallat olur. Ancak çocuklar mesul değillerdir. Çocukların da, şeytana karşı koyabilecekleri hisleri ve duyguları vardır. Mesela insana verilen şefkat hissi bir çocukta da merhamet etmesi gerektiğini telkin eder.

  - Çocuk doğduğu anda şeytanın kendisine dokunduğunu gösteren hadisler vardır:

  Hz. Ebu Hureyre anlatıyor: Peygamberimiz (a.s.m) buyurdu ki “Doğan hiçbir çocuk yok ki, doğduğu anda şeytan ona dokunmuş olmasın. Onun doğar doğmaz çığlık atarak ağlaması, bu dokunmanın sonucudur. Tek istisnası Meryem ve onun oğludur.” Daha sonra Ebu Hureyre -buna delil olarak- “dilerseniz şu ayeti okuyabilirsiniz” dedi: “(Meryem’in annesi: Allah’ım! Ben onu/Meryem’i ve onun neslini kovulmuş şleytanın şerrinden sana sığındırıyorum." (Ali İmran, 3/36) (bk. Buharî, tefsirf, 44; Müslim, Fedail, 40; İbn Kesir, ilgili ayetin tefsiri).

  - Bazı alimler, bu haberin/rivayetin doğru olmadığı görüşündedir. Onlara göre, Daha hayır ve şerrin ne olduğunu bilmeyen çocuklara şeytanın musallat olması düşünülemez (bk. Zemahşerî, Razî, ilgili ayetin tefsiri). Alimlerin büyük çoğunluğu bu haberin doğruluğunda şüphe etmezler. Çünkü, bu dokunuş, gerçek bir tasalluttan ziyade yalnız tasallutun sinyalini veren bir başlangıçtır.

  - Şüphesiz, şeytanın doğumundan itibaren çocuklara musallat olması, onların sorumlu olduğu anlamına gelmez. Bilakis bu tasallut, ilerde kendilerini bekleyen ve her fırsatta kendilerini haktan saptıracak, manevî virüs bulaştıracak düşmanlarının olduğunu gösteren hikmetli ve şefkatli bir uyarıdır.

  Bilindiği üzere, çocuğun maddî mikroplara, virüslere karşı aşı yapmakla/yani o mikropların varlığını gösteren bir sinyal vermekle, biyolojik bünyenin içerisinde yer alan antikorlar gibi bazı savaşçı unsurlar harekete geçirilir. Bunun gibi, aynı körpe bünyenin manevî/aklî, kalbî dünyasını korumaya yönelik olarak, ilerde kendisine saldıracak şeytanî vesveselere, manevî mikroplara karşı uyarılması, böyle şeytanî tuzakların olacağından haber verilmesi, çok hikmetli ve de şefkatli bir ikaz ve bir inayettir. Ayrıca, bu çığlıkların maddî bünyenin gelişmesine, bazı fonksiyonların işler hale gelmesine katkı sağlaması hususu da göz ardı edilmemelidir.

  Özetlersek, şeytan çocukluktan itibaren bazı dürtüleri insana telkin eder. Bunlar, erginlik çağından önceki bir hazırlık ve tecrübe kazandırmaya yöneliktir.


  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Şeytan insana doğumdan itibaren mi musallat oluyor? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ALLAH razı olsun..
  bende yeni doğmuş bebeklere çokça musallat olur diye blirdim..şeytan musallat olursa,  çocuklara cin musallat olurmu,  cinler cocuklara musallat olurmu,  şeytan insana musallat olurmu,  çocukların şeytanları varmıdır,  yeni doğan bebeğe üç harfliler musallat olur mu,  bebeklere cin musallat olurmu