Örgü Modelleri Dünyası ve Şal Örgü Modelleri Forumundan Yuvarlak motifli pullu şal örneği ve yapılışı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yuvarlak motifli pullu şal örneği ve yapılışı

  Reklam
  yuvarlak motifli pullu şal örneği ve yapılışı  yuvarlak motifli pullu şal örneği ve yapılışı.jpg

  300 gram ip.Kullanacağımız ip dilediğiniz renkte bir makrome ipi olacak.
  20 gr. ipimizin renginde veya ipimize uygun renkte orta boy pul
  14 numara örgü tığı.
  Örülüşü: Örgümüze başlamadan önce ipimizi örgüye hazır hale getirmeliyiz.Makrome ipimizi ucundan başlayarak söküyoruz ve başka bir yere sararak başka bir yumak yapıyoruz.
  Birinci sıra:ilk sırada yaklaşık on tane zincir çekiyoruz ve ucunu birleştirerek bir yuvarlak yapıyoruz.
  İkinci sıra:Bu sırada yapmış olduğumuz yuvarlağın içini dolduracağız.Bunun için 12 tane zincir çekerek yuvarlağımızın içine tekrar batıyoruz .Böyle böyle 14 tane yaprak yapıyoruz.
  Üçüncü sıra:12 zincirle yaptığımız 14 tane yaprağın tepelerine on tane zincir yaparak patıyoruz ve yaprakları birbirine eklemiş oluyoruz.
  Dördüncü sıra:Bu sırada yapmış olduğumuz zincirlerin tepelerine bir iki zincir daha fazla yaparak tepelere batıyoruz ve bu sırayıda bitiriyoruz.
  Beşinci sıra:Zincirlerle yaptığımız geçişlerin her birinin içine 2 mil başı alarak uzun 5 tane trabzan çekip hepsini bir defada çıkarıyoruz.
  Bundan sonraki sıraları zincirlerle tamamlıyoruz ve 7 sırada bitiriyoruz motifimizin bir tanesiniz.Motiflerimizi birbirine eklerken zincirleri kullanıyoruz.

  Şalımıza üçgen şeklini vermek için yapacağımız işlem basamakları:

  Motiflerimizi uç uca ekliyoruz ve istediğimiz uzunluğu elde ediyoruz.Alt sırada ise motifin birini üst sıradaki iki motifin arasına ikleyerik her sırada bir motif eksiltmiş oluyoruz ve motif sayımız bir olana kadar azaltmaya devam ediyoruz.
  Şalımızın örülüşü bitti ve ona üçgen şeklini verdik.Sıra pullarımızla şalımızı süslemeye geldi.Aldığımız pulları yaptığımız motiflerin tam ortalarına ince ve pulla aynı renkte iple şalımıız üzerine dikiyoruz.Hepsine pullarımızı diktikten sonra kalan pullarımızı şalımızın uçlarına yapcağımız saçaklarda değerlendireceğiz.
  Şalımızın saçaklarını yaparken ipimize kalan pullarımızı geçiriyoruz ve pullarımız değerledirilmiş oluyor.Eğer pullar ipte durmazsa durmasını istediğiniz yere bir düğüm yaparsanı pulunuz istediğiniz yerde duracaktır.  Paylaş
  Yuvarlak motifli pullu şal örneği ve yapılışı Mumine Forum

balık pulu şal yapımı,  balık pulu şal modeli,  balık bullu modeli şal,  balık pullu şal yapımı,  yuvarlak motifli pullu şal örneği ve yapılışı,  pullu şal örnekleri,  balık pullu sal