Mü'mine ve Tarih ve Sahabelerin Hayatı Forumundan Hz.Enes (ra) anlatıyor Resulullah (sas) buyurdular ki: Aranızda selamı yaygınlaştırın Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz.Enes (ra) anlatıyor Resulullah (sas) buyurdular ki: Aranızda selamı yaygınlaştırın

  Reklam
  Hz. Enes (ra) anlatıyor: Resûlullah (sas) ile beraber bulunuyorduk. Bir ara azı dişleri görülecek şekilde gülümsedi. Sebebini sorduğumuzda şöyle buyurdular: -Ümmetimden iki kişi Allâh’ın huzuruna gelirler.
  Birisi,
  -Yâ Rabb, benim bunda hakkım var; hakkımı bundan al, bana ver, der.
  ALLAH Teâlâ da ötekine,
  - Hakkını ver, buyurur.
  Adam,
  - Yâ Rabb, bende sevap nâmına bir şey kalmadı, der.
  Cenâb-ı Hakk,
  - Baksana, bu adamın sevabı kalmadı, ne dersin? buyurur.
  Adamcağız,
  - O halde benim günahlarımdan alsın, der.
  Resûlüllah (sas) Efendimiz bunu anlatırken gözleri yaşardı ve, ‘O gün büyük bir gündür. İnsan; günâhının alınmasını ister.’ dedi.
  Bunun üzerine ALLAH Teâlâ hak sahibine,
  - Başını kaldır ve cennete bak, buyurur.
  Adamcağız,
  - Yâ Rabb, inci ile işlenmiş, gümüşten ve altından köşkler görüyorum. Bunlar hangi peygamber, hangi sıddîk veya hangi şehitler içindir? der.
  ALLAH Teâlâ,
  - Bunlar, bana ücretini verenler içindir, buyurur.
  Adamcağız,
  - Bunların hakkını kim ödeyebilir? der.
  Hz. ALLAH,
  - Sen istersen bunlara sahip olabilirsin, buyurur.
  Adam,
  - Nasıl olur, yâ Rabb? deyince,
  Cenâb-ı Hakk,
  - Hakkını bu adama bağışlamakla, buyurur.
  Adam,
  - O halde ben bunu affettim, der.
  ALLAHü zû’l-Celâl hazretleri de,
  - Arkadaşını al, beraberce cennete girin, buyurur.
  Sonra Resûlüllah (sas) Efendimiz;
  ‘ALLAH’tan korkun, O’na karşı çok saygılı olun ve siz de kendi aranızı düzeltin. Bakınız, bizzat Hazret-i ALLAH mü’minlerin arasını buluyor.” buyurmuşlardır.

  Resululah (sallALLAHu aleyhi vesellem) buyurdular ki: “Hasedden kaçının. Çünkü o, ateşin odunu -veya kuru otu- yiyip tükettiği gibi, bütün hayırları yer tüketir.” (Ebu Davud, Edeb 52)
  Resulullah (sas) buyurdular ki: “Şu iki kişi dışında hiç kimseye gıbta etmek caiz değildir: Biri, ALLAH’ın kendisine verdiği hikmetle hükmeden ve bunu başkasına da öğreten hikmet sahibi kimse. Diğeri de ALLAH’ın kendisine verdiği malı hak yolda sarfeden zengin kimse.” (Buhari, İlm 15)

  Resulullah (sas) buyurdular ki: “Size eski ümmetlerin (ümem-i kadime) hastalığı sirayet etti: Bu, hased ve buğzdur. Bu kazıyıcıdır. Bilesiniz; kazıyıcı derken saçı kazır demiyorum. O dini kazıyıcıdır. Nefsimi kudret elinde tutan Zat-ı Zülcelal’e yemin ederim, sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Birbirinizi sevmeye yardımcı olacak şeyi haber vereyim mi: Aranızda selamı yaygınlaştırın.” (Tirmizi, Sıfatu’l-Kıyame 57)
  alıntı  Paylaş
  Hz.Enes (ra) anlatıyor Resulullah (sas) buyurdular ki: Aranızda selamı yaygınlaştırın Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hazreti Enes peygamberimizin sohbetlerinde bulunmuş ve onun hadislerini nakletmiş önemli sahabiler arasında yer almaktadır. Bir çok hadis rivayet ettiğini görmekteyiz.