Mü'mine ve Tarih ve Sahabelerin Hayatı Forumundan Ebu Hureyre (ra) ın müşrike olan annesine Hak'ka yönelmesi için daveti ve arzusu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ebu Hureyre (ra) ın müşrike olan annesine Hak'ka yönelmesi için daveti ve arzusu

  Reklam
  Ebû Hureyre (ra) şöyle anlatıyor: “Müşrike olan annemi İslâm’a çağırıyordum. Bir gün yine böyle davetimi yenilediğimde Peygamber Efendimiz hakkında hoşlanmadığım şeyler söyledi. ALLAH Resûlü’nün yanına geldim, ağlıyordum. ‘Yâ ResûlALLAH’ dedim, annemi İslâm’a davet ediyordum; yanaşmıyordu. Bugün de davet ettim. Senin aleyhinde hoşlanmadığım şeyler söyledi. ALLAH’a dua et, “Ebû Hureyre’nin annesine hidâyet versin.” dedim. ALLAH Resulü de,- ALLAH’ım! Ebû Hureyre’nin anasını hidâyete erdir, diye dua buyurdu.

  Sevinerek dışarı çıktım. Eve varıp kapıya yaklaşınca, baktım kapı kapalı. Annem ayak seslerimi duymuştu. “Ebû Hureyre, yerinde dur” dedi. Biraz sonra annem elbisesini giymiş, başını da örtmüş olarak kapıyı açtı ve: “Ebû Hureyre, şehâdet ediyorum ki ALLAH’tan başka ibadete lâyık bir ilâh yoktur. Şehâdet ediyorum ki Muhammed, ALLAH’ın elçisidir.” dedi.
  Koşarak Peygamberimiz’in yanına vardım. Daha önce kederimden ağladığım gibi sevincimden ağlıyordum. “Müjde, Yâ RasûlALLAH, ALLAH duanı kabul etti; Ebû Hureyre’nin annesini İslâm’a hidâyet buyurdu.” dedim. Sonra, “Yâ RasûlALLAH, ALLAH’a dua et de, beni ve annemi, erkek-kadın bütün müminlere sevdirsin.” ricasında bulundum. O da: “İlâhî! Bu kulcağızını ve anasını erkek-kadın her mümine sevdir.” diye dua buyurdu. İşte, bunun için adımı duyan erkek-kadın her mümin beni sever.” (Kandehlevî, Hayatu’s-Sahabe, 1/175-176)

  alıntı  Paylaş
  Ebu Hureyre (ra) ın müşrike olan annesine Hak'ka yönelmesi için daveti ve arzusu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ebu Hureyre'nin annesi oğlunun müslüman olduğunu duyduktan sonra ona zor anlar yaşatmıştır. Kendi nefsine kalsaydı ve oğlu peygamberimizden rica etmeseydi müslüman olamayacaktı. Peygamberimizin mübarek duası ile Allah büyüklüğünü göstererek onu hidayete erdirmiştir.