Mü'mine ve Tarih ve Sahabelerin Hayatı Forumundan Aba giyen Hz. EbuBekir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Aba giyen Hz. EbuBekir

  Reklam
  Aba giyen Hz. EbuBekir

  bir gün peygamber efendimiz(sav) bir fakir için giysi isteyip verecek olan kişi için duada bulunmuştur. hz ebubekirin sadece üzerindeki giysisi vardır eve gider giysisini çıkarır üzerine bir aba giyer ve giysiyi peygamber efendimize yollar.

  artık hz. ebubekir evden çıkamıyordur üstünde aba peygamberimizin özlemiyle yanıyordur. arkadaşını birkaç gün göremeyen peygamberimiz onu merak eder ve evine doğruyola çıkar yolda cebrail gelir üzerinde aba vardır peygamberimiz sorar 'ya cebrail nedir bu üzerindeki aba?' cebrail 'sadece ben mi ya rasullallah ebubekirin aşkına gökteki bütün melekler aba giydi'der ve ebubekire iletilmesi için birşeyler söyler.

  Peygamberimiz (sav) arkadaşının evine vardığında hz.ebubekir çok heyecanlanır çünkü onu çok özlemiştir. Rasullallah der ki 'ya eba bekr senden sormamı istedi' ebu bekir bembeyaz olur korkmuştur bir yanlış mı yaptım ki diye telaşlamıştır ' ne sormanı istedi ya rasullallah' der. peygamberimiz tekrar 'ya eba bekr senden sormamı istedi' der ve bunu üç kere tekrar eder. en sonunda peygamberimiz 'YA EBA BEKR ALLAH SENDEN SORMAMI İSTEDİ EBU BEKİR KULUM BENDEN RAZI MI?? hz ebubekir bunu duyunca odanın içerisinde üzerinde aba ordan oraya koşturarak RAZI OLMAMMI YA RASULLALLAH , RAZI OLMAMMI YA RASULLALLAH der.


  (ya rabbim sen bizden razı bizde senden razı olarak canımızı al) amin  Paylaş
  Aba giyen Hz. EbuBekir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hazreti Ebubekir müslüman olduktan sonra peygamberimizi korumayı kendine görev bilmiştir. Sürekli onunla birlikte olduğundan ayrı bir gün dahi düşünmek imkansız hale gelmiştir. Cömertliği ve insanlığı nedeniyle üstündeki elbiseyi fakire verir ve yine Allah tarafından ona müjdeli bir haber gelir. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Bu olayla ilgili deliliniz nedir? Ben hic rastlayamadim bu olayah.z ebubekir için gökteki melekler,  hz ebubekir elbise,  hz ebubekirin ustunde eski bir abá,  hz.ebubekir aba,  kulum benden razı mı ,  hz ebubekirin elbisesini vermesi