Mü'mine ve Tarih ve Sahabelerin Hayatı Forumundan Hz. Ömer'in Müslüman olmadan önce gusül abdesti alması ve Kuran okuması... Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Ömer'in Müslüman olmadan önce gusül abdesti alması ve Kuran okuması...

  Reklam
  Kuran Allah’ın kelamıdır. Vakıa suresi 79. ayetteki:

  “O Kuran’a temizlenelerden başkası el süremez.”


  Emrinden dolayı Kuran’a abdestsiz dokunmak doğru değildir. Bu ayeti farklı yorumlayanlar var ise de İslam alimlerinin ortak görüşü Kuran’a abdestsiz dokunmanın doğru olmadığıdır.


  Hz. Ömer'in kardeşi Fatıma'nın Hz. Ömer' bu şekilde söylemesi fıkhi bir hüküm anlamına gelmez. O zamanlar fıkhi hükümler daha tam olarak ortaya çıkmamıştı.


  İslamiyet gelmeden önce de gusül bilinmekteydi. Haniflerin de gusül abdesti aldığı rivayet edilmiştir. Dolayısıyla Müslüman olmayanlar da cahiliye döneminde gusül abdestini biliyorlardı ve Hz. Fatıma bu ayeti gusül abdesti olmayan Kuran sahifelerine dokunamaz diye anlamış ve Hz. Ömer'e gusül almasını söylemiştir. Anca O'nun bu sözü fıkhi bir hüküm yerine geçecek diye bir kaide olmadığından bu söze binaen her hangi bir hüküm çıkarmak doğru olmaz.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Hz. Ömer'in Müslüman olmadan önce gusül abdesti alması ve Kuran okuması... Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hazreti Muhammed'ten önce hazreti İbrahim'in bildirmiş olduğu hanefi dinine uyanlar bulunmaktaydı. İslamiyetteki gibi bu dindeki hükümler de doğal olarak aynıydı gusül abdesti İslamiyetten önce hanefi dininde de var olduğu için hazreti Ömer guslederdi.gusul abdestı almadan kurana dokunmak,  hz ömerin müslüman olmadan önceki hayatı,  hz. ömer müslümanolurken gusül abdesti aldı,  hz ömer müslüman olurken gusul