Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Hepsinden günde bir kere! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hepsinden günde bir kere!

  Reklam
  Bu besinler kanserden egzemaya kadar bir çok hastalığı önlüyor, hastalığın riskini azaltıyor

  İngiltere'nin ünlü gazetelerinden Daily Mail'de çıkan bir haberde birçok hastalığı önleyen besinlerin bir listesi açıklandı. Uzmanlar, 50 yaş üzerindeki herkesin özellikle kalp krizi ve kalp hastalıklarına karşı günde bir tane aspirin alması gerektiğine dikkat çekiyor. Fakat aspirini bir yana bırakacak olursak, sağlığımıza faydalı gelen birçok doğal besin bulunuyor. İşte günde sadece bir kez tükettiğimizde dahi, ölümcül hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde azaltan besinler...

  Havuç

  Günde bir tane havuçyediğiniz takdirde havucuniçindeki bileşenler sayesindekansere karşı savunmanız ar-tıyor. Newcastle Üniversitesive Danimarkalı bilim adam-larının tavşanlar üzerindeyaptığı bir araştırmada, 18hafta boyunca her gün dü-zenli olarak havuçla besle-nen tavşanlarda, kanser ön-cesi tümörlerin görülme ora-nı üç kat azaldığı gözlendi.

  Aspirin

  Cardiff's Tıp Kolejiuzmanlarına göre, 50'liyaşlardan sonra her günbir aspirin almak kalp krizlerinin dörtte birini önlü-yor. Doktorlar, gelecek beşyıl içinde kalp krizi geçir-me riski yüzde üç ya da daha fazla olan hastalara düzenli olarak günde bir aspirin içmelerini öneriyor-lar. 25 yılı aşkın süredir devam eden araştırmalar, 50yaşından sonra düzenli as-pirin içen erkeklerin yüzdesekseninin kalp krizindenkurtulduğunu ortaya koyuyor. Düzenli aspirin kulla-nımı erkeklerde de, kadınlarda da faydalı.

  Salata

  İsveçli uzmanların yaptığı biraraştırmaya göre her gün yeşil salata ye-mek, böbrek kanseri riskini azaltıyor. Yaş-ları 40-75 arasında değişen 60 bin kadınlayapılan ve 13 yıl sü-ren araştırmalarda,her gün marul vesalatalık yiyenkişilerde kanserriskinin yüzde 40azaldığı saptandı.

  Yulaf

  Her gün yulaf yendiğinde kolesterol düşüyor ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinde ciddi düşüşler gözleniyor. Çünkü yulafta çözülebilir lif bulunuyor. Her gün düzenli olarak yenilen yulaftaki 3 gram çözülebilir lif, kandaki kolesterol miktarını düşürüyor.

  Yaban Mersini Suyu

  Yapılan araştırmalar, her gün düzenli olarak bir bardak yaban mersini suyu içmenin kalp hastalıklarını önlediğini gösteriyor. Kanadalı bilim adamları ise, yaptıkları araştırmada her gün yaban mersini suyu içildiği takdirde, kandaki iyi kolesterol miktarının arttığını saptadı. İyi kolesterol kandaki kötü kolesterolu azaltıyor ve damarlardaki tıkanıklıkları açıyor. Yaban mersini, içerdiği antioksidanlar dikkate alındığında da, sağlığımız açısından çok önemli bir yere sahip. Londra'da bulunan St.Bartholomew's Hastanesi'nde yapılan araştırmada, yaban mersini suyunun hücre duvarlarına yapışan bakterilerin önüne geçtiği görüldü. Yaban mersini ayrıca kalp krizi riskini de azaltıyor.

  Domates Suyu

  Günde bir bardak domates suyu içmek, özellikle ikitip şeker hastalığından rahatsız olanlarda kalp hastalıklarıriskini azaltıyor. Bu hastalar yaşlandıkça vücutları yeterliinsülin üretmiyor. Avustralya'da bulunan NewcastleÜniversitesi'nde yürütülen bir araştırmada, üç haftaboyunca her gün düzenli olarak bir bardak domates suyuiçenlerde, kanın pıhtılaşma oranının önemli ölçüdeazaldığı ortaya çıktı. Tüm bu faydaları bir yana, domatessuyu ayrıca birçok kanser türüne ve yaşlanmaya karşı dakoruma sağlıyor.

  Sabah
  Paylaş
  Hepsinden günde bir kere! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Her sebze ve meyveyi zamanında tüketmek gerekir.Yaz aylarında çıkan sebze ve meyveleri kışın,kış aylarında çıkan sebze ve meyveleri de yazın tüketmek fayda vermez.