Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Bademin (çağla) faydaları kullanımı yetiştirilmesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bademin (çağla) faydaları kullanımı yetiştirilmesi

  Reklam


  Yurdumuzun her yanında yetiştirilen bir meyvadır. en çok Marmara ve Ege bölgelerinde, Van Göiu çevresinde yetiştirilir.


  Badem tazeyken kabuğu ile yenir, buna çağla bademi denir. Olgunlaşınca çekirdeğin kabuğu sertleşir, kırılıp içi yenir buna da badem içi ya da iç badem diye anılır.

  Badem, içinin tatlı, ya da acı olmasına göre, tatlı badem acı badem diye ikiye ayrılır Ayrıca, tatlı bademin kabusu çok sert olan bir cinsine tas bademi, dişle, elle kırılacak kadar ince bir başka cinsine de diş bademi denir.

  Tatlı bademden ezilip şekerle karıştırılarak badem ezmesi yapılır: ayrıca, gene tatlı badem, iç badem olarak, helvaların, kurabiyelerin üzerine konulur.

  Acı bademin keskin bir kokusu vardır; kokuculukta, sabun, krem yapımında kullanılır, acı badem yağından ayakkabı boyası, deri yumuşatıcı maddeler yapılır.

  İlâç Olarak Badem

  Tatlı bademden hekimlikte birçok faydalar sağlanır.

  Tatlı Badem Yağı. — Barsakları yumuşatıcı bir maddedir, peklik çeken küçük çocuklara bir kahve kasığı kadar tatlı badem yağı verilir.

  Tatlı badem yağı yanıklara karşı merhem olarak da kullanılır. Bir mıktar badem yağı onun 9 katı kadar kireç suyu (kireç suyu bulunmazsa acı kuyu suyu) ile karıştırılır. Vücudun her hangi bir yerindeki yanığa bu merhemden sürülürse ağrıyı keser, yanığın kavlamasını deride içi su dolu kabarcıklar olmasını önler.

  Badem Şurubu sübye). — Taze bademlerden vapılır. Göğsü yumuşatır. öksurugu keser: boğaz Ağrılarına bronşite karşı ilâç olarak kullanılır.

  Acı Badem. — Acı bademin içinde acı badem, ruhu, kiyanus asidi denilen maddeler vardır. Bunlar oldukça zehirlidir, evlerde kullanılması doğru değildir, ancak lâboratuvarlarda bazı ilâç yapımnda kullanılır.

  Badem Nasıl Yetiştirilir

  Badem hemen hemen her cins toprakta vetisir: yalnız, kökü derine gittiği için, suyu geçırmıyen topraklarda iyi yetismez.

  Badem ağaçı ufak bir ağaçtır. 5 – 6 metreyi ancak bulur Çekirdekten üretildiği gibi yabani badem fidanlarına ası yapılarak da üretilir. Kıllı topraklarda erik üzerine de aşı yapılabilir.

  Acı bademle diş bademi uzun ömürlü dayanıklı ağaçlardır.Yanlız badem ağaçları genel olarak budanmaya dayanamaz bunun için ağaca biçim verilemez.

  Badem ağacına en çok zamk hastalığı zarar verir. Buna karşı ağacın toprağına kireç karıştırılır ayrıca ağacının gövdesini dallarını sarmış olan zamklar toplanmalıdır.
  alıntı.  Paylaş
  Bademin (çağla) faydaları kullanımı yetiştirilmesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bahar aylarında tuza batırılarak yenen çağla aslında bir şifa kaynağıdır.Özellikle hamile bayanlara çok faydalıdır.İnsanların sinir sistemleri üzerinde etkilidir.Diş ve ağız sağlığına da iyi gelmektedir.