Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Taşlarla Alternatif Tıp Hakkında Kısa Bilgi
 1. 15

  Reklam

  Reklam
  Kristallerle (Doğal Taşlarla) Tedavinin Tarihçesi...taşların hikayesi


  Kristallerle (Doğal Taşlarla) Tedavinin Tarihçesi...taşların hikayesi
  Mesaj Linki

  Renkleri ve gözalıcı parlaklıklarıyla taşların hikayesi  Dogal taslarla tedavi ve tasların insanlar üzerindeki etkileri, çok eski çaglara kadar uzanır. Dogal taslar, renkleri ve göz alıcı parlaklıkları nedeniyle insanların ilgisini her dönemde çekmistir.

  Eski uygarlıklarda her degerli tasın özel bir anlamı vardır.
  (Bu arada, bilimsel temele dayanmayan, mitolojik ögelerle dolu, özellikle de Uzakdogu efsanelerinden kaynaklanan birtakım söylencelerin, tasların etkisi hakkındaki açıklamalara gölge düsürdügünü de belirtmek gerekiyor.)

  Kızılderililer, üzerinde turkuvaz tasıyan kisilerin kemiklerinin kırılmayacagına inanırlar ve savasta bu tası kalkanlarının üzerine islerlermis. Kızılderililer yosun akik tasının da susuzlugu giderdigine inanır ve bu amaçla kullanırlarmıs.


  Turkuvazın Aztek kültüründe de önemli bir yeri oldugu biliniyor. Aztekler bu tası kötü etkilerden korunma amaçlı kullanırlarmıs.

  Eski Yunanda ametist tasının insanları sarhos olmaktan koruduguna inanılır ve kadehler ametistten yapılırmıs. Negatif elektrik yükünü ayaklardan topraga geçirdigine inandıkları için günümüzde de Hintli kadınlar ayak parmaklarına obsidyen yüzük takmaktadırlar.

  Efsane sehir Atlantiste enerji elde etmek için kuvars kristallerinden faydalanıldıgı bilinmektedir.

  Arapların favorisi olan zebercet tası ise, karanlık yerlerden geçerken duyulan korkuyu yenmek için takılan sifalı taslardandır.

  Konuyla ilgili yapılan arastırmalarla, geleneksel tıbbi uygulamlarda tasların yeri hakkında birçok veriye ulasılmıstır.

  Azteklerden,Eski Mısıra ,İslam cografyasından Cine kadar, degisik tasların bu amaçlarla kulanıldıgı görülmektedir.

  Eski Yunanda ametist ve sitrinin, Cinlilerde yesim ve floritin,Romalılarda hematitin, Yahudiler ve kızılderililer için jasperin, müslümanlarda ise akigin özel bir yeri vardır,İslam cografyasında, Hz.Muhammedin sünneti ve tavsiyesi oldugu için sıkça kullanılan akik, son yıllarda bütün dünyanın ragbet ettigi bir tas olmustur.

  Baltık ülkelerinde insanlar kehribarı iksir gibi kullanmaktadır. Guatr ve tiroid düzensizlikleri basta olmak üzere, solunum yolları kaynaklı hastalıklar ve sinüzit gibi birçok rahatsızlık dolayısıyla kehribardan yararlanmaktadırlar.

  Ses tellerini olumlu etkilemesi dolayısıyla birçok meshur ses ve tiyatro sanatçısı kehribar kolye kullanmaktadır.

  Avrupa ve Amerikada insanlar kuvartz kristaline çok deger vermektedirler. Negatif enerjiyi pozitife çevirmesi ve düsünce berraklıgı saglaması gibi etkileri, en çok bilinen özellikleridir.

  Masallarda geçen bir sahneyi hatırlarsınız: Kahin veya büyücü, kristal bir küreye bakarak gaipten haber verir.

  Konunun aslı, muhakeme yetenegi kazandıran kuvartz kristallerinin, berrak düsünmeye etkisi dolayısıyla, motivasyonu da etkileyerek düsünce gücünün azami kullanılması esprisine dayanır.

  Asya ülkelerinde, özellikle de Cinde yesim tasının özel bir yeri vardır: Geleneksel ejderha figürü sonsuzlugu sembolize eder. Yesim de ejderhanın yeryüzüne ektigi bolluk ve sans tohumlarıdır.

  O nedenle de çok degisik yesim biblolar ev ve isyerlerini süslerken, tapınaklarda da agırlıklı olarak yesim tesbihler bulunur.

  Yesimin Türk tarihinde de farklı bir yeri vardır. yada tası olarak bilinen tasın olaganüstü güçleri olduguna inanılmıstır. Yagmur yagdırmak için bu tası kullandıkları kaydedilmistir.

  Bugün de tamamlayıcı tıpta, antidepresif olaraf yararlanılmaktadır. Strese iyi gelmesi ve gerilimi azalttıgı için tercih edilen bir tastır.

  Saflıgın, zihinsel berraklıgın sembolü inci, tarihin ilk çaglarından beri kullanılagelmektedir.

  Mercan, zenginligin ve albenili olmanın neredeyse- sembolu olarak bayanların dikkatini çekmistir ve çekmeye de devam etmektedir

  Günümüzde bu yöntemi profesyonel olarak doktorlar, akupunktur uzmanları, reiki uygulayıcıları ve terapistler de çalısmalarının kalitesini artırmak amacıyla kullanmaktadır.

  Ustelik, Amerika da ve Avrupa ülkelerinde, birçok hastanede kullanılan bu sistemin pek çok saglık sorununda tamamlayıcı tedavi olarak son derece etkili oldugu yapılan çalısmalarla da kanıtlanmıstır. 2. 16
  Reklam
  Oniks(Onyx) Taşı
  Bu da benim hayran olduğum taş

  *Metafiziksel ve psikolojik etkileri

  Kadın-erkek kutuplaşmasını dengeler ve ilişkileri kuvvetlendirir.

  Duyulan kaygılara karşı etkilidir. Gelecek kaygısını yokeder.

  Kontrol ve denge unsurudur. Kişinin bağımlılıklarından kurtulmasına yardım eder.

  Nazara karşı etkilidir.

  Kişiyi, ihtiyaç duyduğu her konuda enerjisiyle destekler.

  Bir kalsedon türüdür. Bilinen 'oniks mermeri'nden farklı bir taştır.


 3. 17
  White Onyx  Red Onyx

 4. 18
  Kaplangözü Taşı ile Alternatif Tıp.
  KAPLANGÖZÜ TAŞI:

  __Kaplangözü'nün Fiziksel Etkileri __
  Sindirim sistemi bozuklukları, dalak ve pankreas için faydalı etkileri vardır


  Kâbuslar gören çocuklar için faydalıdır.


  Astım hastaları için faydaları vardır.

  ___Metafiziksel Ve Psikolojik Etkileri ___  Kendisini taşıyan kişilerin diğerlerine karşı daha az bağımlı olmasını sağlar.


  Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve inatçılığı azaltır. Kişinin olayları daha net algılayabilmesini sağlar.


  Kaplangözünün nazardan koruduğuna inanılır ve eskiden bu amaçla kullanılırdı.


  Cesareti artırır ve hayatınızın bir amaçtan yoksun olduğunu düşündüğünüz anlarda size amacınızı hatırlatır.


  İnsanların iyi taraflarını görmenizi sağlayarak hayat yolunda mutlulukla ilerlemenizi sağlar.


  Güç ve cesaret taşı olan kaplangözü; dayanıklılığınızı artırır ve engellere rağmen ilerleme isteği verir.


  Pürüzsüz yüzeyini okşayarak dertlerinizi ve endişelerinizi hafifletebilirsiniz.


  Duygulara hitap eden bir taş olduğundan dolayı sevgililer arasında rağbet gören bir hediyedir. Eğer birisiyle ilişkiniz varsa kaplangözü; ilişkide bulunduğunuz insanla aranızda telepatik bir bağ kurmanızı sağlayabilir. Yüzük ya da kolye olarak kullanabilir, ya da cebinizde taşıyabilirsiniz.
 5. 19
  Aventurin Taşı ile Alternatif Tıp...


  AVENTURİN TAŞI:
  Sertlik Derecesi : 7

  Kimyasal Yapısı : SiO2

  Özgül Ağırlığı : 2,65

  Çakralar : Güneş sinirağı, Kalp, Alın

  Metalik parıltılar saçan ve tanecikli bir yapıya sahip, açık yeşil bir Kuvars türü olan Aventurine aynı zamanda Yıldız Taşı da denmektedir. Kalbin yakınına yerleştirildiğinde, kalbi diğer insanların olumsuzluklarından koruyacak bir enerji yayar. Bu taşın Yeşim taşı ve Pembe Kuvars arasında bir yumuşaklığı vardır. Sizin, fazla hassaslaşmadan yumuşak ve açık yürekli olmanızı sağlar. Kalbini kapattıktan sonra şimdi yeniden açmaya hazırlanan kimseler için yatıştırıcı bir etki yapar. Bu pürüzsüz taşı göğsünüzün üzerinde doğrudan cildinize temas ettirmek en iyi yoldur. Şayet taş sivri ise, o zaman sivri ucu yukarıya getirmek gerekir. Bu taş sınırsız imkanlar taşıdır, size geniş ufuklar açar. Hayal kuranların taşı olarak da tanınır. Kendinizi sınırlanmış, engellenmiş, dar düşünce kalıpları ya da modası geçmiş davranışlar içine sıkışmış hissettiğinizde bu taşı kullanabilirsiniz. Özellikle kendi bildiğini okuyan genç insanlar için çok uygundur.
 6. 20
  Sıcak taş terapisi


  Sıcak taş terapisi

  Sıcak Taş Terapisi, ısıtılmış taşlar kullanılarak ısının bedenin derinlerine nüfuz ettirilmesini sağlayan bir masaj terapisidir. Masaj, ısıtılmış ve soğutulmuş volkanik lav (bazalt) taşlarıyla özel bir teknik uygulanarak yapılır.
  Sıcak Taş Terapisi, 1993 yılında Arizona’da Mary Nelson Hannigan tarafından geliştirilmiştir. Mary Hannigan bu masaj tekniğini 1999 yılında Avrupa’da ilk kez İngiltere’de öğretmeye başlamıştır.
  Sıcak Taş Terapisi, uzun süre ısıyı üzerinde tutma özelliğine sahip volkanik lav (bazalt) taşları ile yapılır. Bu pürüzsüz, parlak ve değişik boylardaki yassı taşlar su içerisinde ısıtılırlar.
  Sıcak Taş Terapisi Nasıl Uygulanılır?
  Sıcak taşlar, terapist tarafından masaja başlamadan önce vücudun belli kilit noktalarına yerleştirilir. Böylece, daha masaja başlanmadan, taşların ısısı kasların derinlerine nüfuz eder ve “Termoterapi” özelliğinden yararlanılmaya başlanır. Ardından aromatik öz yağlardan da faydalanılan masaj uygulanır. Taşlardan emilen ısı, kan dolaşımının hızlanmasını ve dolayısıyla kasların, dokuların ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini (Termoterapi) sağlar. Ayrıca lav taşlarının su içinde ısıtılması nedeniyle, suyun terapi özelliğinden de (Hidroterapi) yararlanılır. Sıcak taşlarla yapılan bir ovma hareketi, taşların sıcaklığı ile kan dolaşımını anında harekete geçirmesinden dolayı, normal bir masajdaki on ovma hareketine eşittir.
  Sıcak Taş Terapisi'nin Özellikleri Nelerdir?
  Sıcak Taş Terapisi’inde, hava, su, ateş ve ‘Toprak Ana’nın enerjisinden; aslında onun bütün elementlerinden yararlanılır. Bu, Sıcak Taş Terapisi’nin çok kendine özgü tekniği sayesinde gerçekleşir. Volkanik lav (bazalt) taşlarının enerjisi bize, doğayla içiçeymişiz duygusunu verir. Bu nedenle, terapi sonunda kişi fiziksel, duygusal ve zihinsel rahatlık, dinginlik kazanır; baştan ayağa arınmış hissederek kendi doğasına döner.
  Sıcak Taş Terapisi'nin Faydası Nedir?
  Sıcak Taş Terapisi’nin periodik olarak uygulanması, kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde etkili olmaktadır. Sıcak Taş Terapisi'nin faydası, yalnızca tanımlanan sorunun giderilmesiyle sınırlı değildir. Aynı zamanda fiziksel, duygusal ve zihinsel anlamda da enerji verir; kısacası terapi gören kendisini, baştan ayağa arınmış hisseder. Sıcak Taş Terapisi, kendi doğasına dönmek isteyen birisi için dengeli bir yoldur.
  Sıcak Taş Terapisi nelere iyi gelir?
  Sıcak Taş Terapisi, periyodik olarak uygulandığında, kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde de çok etkilidir. Sıcak Taş Terapisi, aşağıdakiler de dahil pek çok durumda yardımcı olabilir:
  • Kas, kemik ve eklem sorunları; bel ve sırt ağrısı
  • Spor yaralanmaları
  • Stres kaynaklı sorunlar; stres, gerginlik
  • Uykusuzluk
  • Başağrısı
  • Kadın sağlığı; regl sıkıntıları
  • Sancılı regl ağrıları, aşırı kanama,
  • Hamilelikteki sorunlar; bel ve sırt ağrıları, rahatlama
  • Solunum, dolaşım, sindirim sorunları
 7. 21

  --->: Taşlarla Alternatif Tıp

  Doğada bulunan şifalı taşlar  Doğada bulunan şifalı taşlar
  Doğada bulunan bazı taşların yıllardır insanların beden ve ruh sağlığına iyi geldiğine inanılıyor ve bu nedenle bu tür taşlar takı sektöründe oldukça yaygın olarak kullanılıyor.

  Bu taşlardan bazılarının beden sağlığına bazılarının ise ruh sağlığına iyi geldiği, bedeni ve ruhi problemlerin çözümüne yardımcı olduğuna inanılıyor. Özellikle insan bedenindeki negatif elektrik ve enerjiyi çekerek insanı rahatlattığına inanılan bu taşlar özellikle takı sektöründe oldukça tercih edilen madenler arasında yer alıyor. Bu taşlardan bazıları şöyle:

  - Kuvars Kristali: Oksijen ve silikon bileşiminden oluşan kuvars, dünya yer kabuğunun yüzde 12'sini kaplayan bir maden. Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok ettiği gibi pozitif enerji toplar, aktive eder, biriktirir, geçirir ve kuvvetlendirir. Ayrıca düşünce formlarını aktive eden bir özelliği de vardır. Rüya taşı olarak da bilinen dumanlı kuvarsın umutsuzluğa, üzüntüye, öfkeye, depresyona ve diğer negatif etkilere karşı taş sahibini koruma altına aldığına inanılır.

  - Ametist: Kuvars ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir taştır. Ametist, endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı temizler ve enerji verir. Bilinç seviyelerini aktive eder, yatıştırıcı etkisi vardır.

  - Yeşim Taşı: Özellikle Çinliler tarafından oldukça fazla kullanılır. Uğur getirmesinin yanı sıra akıl hastalıklarına, dahili hastalıklara, göz bozukluğuna ve kadınların adet ve doğum sancılarına iyi geldiğine de inanılmaktadır.

  - Yakut: Elmastan sonra en sert değerli taştır. Kan dolaşımına pozitif canlandırıcı etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kişiyi sınırlamalarından kurtardığı gibi, kendinden fazla diğerlerini düşünmesine yol açtığına da inanılır.

  - Akik Taşı: Bedensel ve zihinsel kuvvetlendirici bir taş olduğuna inanılır. Akik taşının, taşıyanı tehlikeden koruduğu, uyumsuzluklarına son verdiği iddia ediliyor. Akik taşının bunların yanı sıra uykusuzluğa, korkaklığa, karabasana, nazara ve hatta metabolizmanın düzgün çalışmasına faydası olduğuna inanılıyor.

  - Lal Taşı: Dairesel veya oval biçimli bir taştır. Üzerinde taşıyanı, bedensel zayıflığa ve acımasızlıklara karşı koruduğu bilinir. Lal taşının bedeni kuvvetlendirdiği, temizlediği ve canlandığına inanılır. Bilhassa kan damarları için çok yararlı bir taş olduğu ileri sürülür.

  - Turkuaz: Koyu yeşil renklidir. Turkuaz taşının bütün bedeni kuvvetlendirdiği, hücreleri yenilediği, kan dolaşımı, ciğerler ve solunum sistemini canlandırdığı, ayrıca sakinlik verici ve yaratıcı ifadeye güç kazandırdığına inanılıyor. Turkuaz, duygusal denge, iletişim, sadakat ve dostluğu sembolize eder.

  - Oltu Taşı: İnsan bedeni üzerindeki negatif enerjiyi aldığı, bu nedenle stresi azalttığına inanıldığı için yıllardan beri nazar boncuğu ve tespih yapımında sık kullanılır.

  Yudumla --->: Taşlarla Alternatif Tıp

pembe kuvartz,  doğal taşlar,  yeşim taşı işlenmemiş hali,  turkuaz renkli kuvarslı sütun tipli mineral,  işlenmemiş yeşim taşı,  taş parlatma,  rose kuvars altın kolye