Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Zencefil (Zingiber officinale) bitkisi ve sağlık açısından faydaları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Zencefil (Zingiber officinale) bitkisi ve sağlık açısından faydaları

  Reklam
  Zencefil Bitkisi ve Kökü: Nemli ve sulak iklimlerde yetişen ve sarırenkte çiçekler açan bir bitki olan zencefilin kökleri yassı ve grirenktedir. Zerdeçal ile benzer etkilere sahip olan Zencefilin kökü baharat olarak mutfaklarda ya da tıbbi amaçlarla çeşitli şekillerdekullanılır. Kokusu kuvvetlidir. Latince Adı: Zingiber officinale.

  Zencefilin Faydaları: Zencefil, Kur'an'da (İnsan Suresi, 17. Ayet) adı geçen tek baharattır. İştah açar. Yatıştırıcı ve gaz söktürücüdür. Vücudu terletir. İltihap önleyici etkisi ile özellikle eklem iltihaplarına karşı oldukça faydalıdır. Soğuk algınlığına iyi gelen zencefil,
  balgamsöktürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Bulantıları gidermeye yardımcı olur ve kusmayı önler. Vücut direncini, bedensel ve zihinsel gücü arttırır. Mikrop öldürücüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olmasının yanı sıra kan damarlarını genişleterek romatizma ağrılarının hafiflemesine de yardımcı olur. Bağırsak bozukluklarını giderir.ishali keser. Cinsel isteği arttırır.

  Zencefil Nasıl Kullanılır? Zencefil kökü genellikle kurutularak baharat olarak kullanılır. Zencefili yaş olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca, zencefilden elde edilen zencefil yağı, tıbbi amaçlı olarak, hazmı kolaylaştırıcı etkileri için kullanılmaktadır.

  Zencefil Çayı: Zencefil çayı da hazmı kolaylaştırır ve ayrıca hafızayı kuvvetlendirir. Zencefil
  çayı, grip başta olmak üzere, soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelir. Bir bardak kaynar suya bir nohut tanesi kadar zencefil dilimlenip atılır ve 5-10 dakika demlenmeye bırakılır. Zencefil çayı, bal ile tatlandırılarak ve içine bir miktar limon sıkılarak içilirse daha lezzetli ve faydalı olur.


  Paylaş
  Zencefil (Zingiber officinale) bitkisi ve sağlık açısından faydaları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zencefil erkeklerde cinsel gücü arttırma,grip gibi durumlarda kullanılmaktadır.Kış aylarında çayı çok tüketilmektedir.Bağışıklık sistemiz üzerinde çok güzel etkileri olmakta ve insanları zinde yapmaktadır.