Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Sarımsağın gribe etkisi nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sarımsağın gribe etkisi nelerdir?

  Reklam
  Sarmısak

  Uzmanlar, her gün çiğ sarmısak yemenin Pandemik A(H1N1) gribinden korunmak için yararlı olabileceğini bildiriyor. Gribal enfeksiyonlarından korunmada C vitamini deposu limonun da sıklıkla kullanılması salık veriliyor.
  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yalçın Tekol, her gün yenecek orta boyda 3-4 diş çiğ sarmısağın, gripten korunmak için yararlı olabileceğini söyledi
  Sarmısağın grip virüsüne etkisinin özel olarak test edilmediğini belirten Tekol, ''Ancak, daha önce yapılan denemelerde sarmısağın grip virüsünün çeşitli tiplerine karşı etkili olduğu anlaşılmıştır. Dolayısıyla gripten korunmak için de sarmısak etkili olabilir'' dedi.
  Tekol, sarmısağın gripten koruyucu etkisinin kısa sürdüğünü, bu nedenle her gün yenilmesi gerektiğini vurgulayarak, ''halkın sarımsak yemesini engelleyen en önemli nedenin, sarımsağın nahoş kokusu olduğunu, ancak herkesin sarmısak tüketmesi halinde kokusundan kimsenin rahatsız olmayacağını'' söyledi.
  Sarmısak yemenin gripten korunmada ekonomik ve kolay uygulanacak bir yöntem olduğuna dikkati çeken Tekol, Gripten korunmanın diğer önlemlerialınmasının da ihmal edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

  Limon ihmal edilmemeli
  Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Adnan Dölek, gribal rahatsızlıkların geçmişten günümüze her zaman görüldüğünü, ancak, son günlerde ülkemizde de artış gösteren ''domuz gribi'' de dikkate alınarak C vitamini deposu narenciyenin tüketiminin doğal ve sağlıklı bir yöntem olarak teşvik edilmesini istedi.
  Narenciye ürünlerinin gribal rahatsızlıklara karşı ilaç kadar etkili olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını ifade eden Dölek, Sağlık Bakanlığının halka narenciye ürünleri tüketimi yönünde öneride bulunmasının son derece yararlı olacağını söyledi. Dölek, ''Bu yıl rekolte yüksek, fiyatlar ucuz olacak. Sağlığını düşünen C vitamini deposu narenciye tüketsin'' dedi.
  Erdemli Sağlık Grup Başkanı Dr. Ali Yaman da, ''domuz gribi'' rahatsızlığına karşı tedbir olarak limon ve diğer narenciye ürünlerinin tüketilmesinin etkili olabileceğini söyledi.
  Yaman, ülkemizde ve bölgemizde bolca üretimi yapılan limonun sadece kışın gelmesi ve hava değişiklikleri ile oluşacak rahatsızlıklara karşı vücut direncini artıracağını kaydetti.

  (alıntı)


  Paylaş
  Sarımsağın gribe etkisi nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sarımsak antibiyotik görevi yapmaktadır.Bu nedenle gribe de iyi gelmektedir.Sarımsağın bir çok hastalıklara faydası bulunmaktadır.Aynı zamanda tansiyon düşürme ve bağışıklık sistemini güçlendirme etkileri de bulunmaktadır.