Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Kristallerle (Doğal Taşlarla) Tedavinin Tarihçesi...taşların hikayesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kristallerle (Doğal Taşlarla) Tedavinin Tarihçesi...taşların hikayesi

  Reklam
  Kristallerle (Doğal Taşlarla) Tedavinin Tarihçesi...taşların hikayesi

  Renkleri ve gözalıcı parlaklıklarıyla taşların hikayesi  Dogal taslarla tedavi ve tasların insanlar üzerindeki etkileri, çok eski çaglara kadar uzanır. Dogal taslar, renkleri ve göz alıcı parlaklıkları nedeniyle insanların ilgisini her dönemde çekmistir.

  Eski uygarlıklarda her degerli tasın özel bir anlamı vardır.
  (Bu arada, bilimsel temele dayanmayan, mitolojik ögelerle dolu, özellikle de Uzakdogu efsanelerinden kaynaklanan birtakım söylencelerin, tasların etkisi hakkındaki açıklamalara gölge düsürdügünü de belirtmek gerekiyor.)

  Kızılderililer, üzerinde turkuvaz tasıyan kisilerin kemiklerinin kırılmayacagına inanırlar ve savasta bu tası kalkanlarının üzerine islerlermis. Kızılderililer yosun akik tasının da susuzlugu giderdigine inanır ve bu amaçla kullanırlarmıs.


  Turkuvazın Aztek kültüründe de önemli bir yeri oldugu biliniyor. Aztekler bu tası kötü etkilerden korunma amaçlı kullanırlarmıs.

  Eski Yunanda ametist tasının insanları sarhos olmaktan koruduguna inanılır ve kadehler ametistten yapılırmıs. Negatif elektrik yükünü ayaklardan topraga geçirdigine inandıkları için günümüzde de Hintli kadınlar ayak parmaklarına obsidyen yüzük takmaktadırlar.

  Efsane sehir Atlantiste enerji elde etmek için kuvars kristallerinden faydalanıldıgı bilinmektedir.

  Arapların favorisi olan zebercet tası ise, karanlık yerlerden geçerken duyulan korkuyu yenmek için takılan sifalı taslardandır.

  Konuyla ilgili yapılan arastırmalarla, geleneksel tıbbi uygulamlarda tasların yeri hakkında birçok veriye ulasılmıstır.

  Azteklerden,Eski Mısıra ,İslam cografyasından Cine kadar, degisik tasların bu amaçlarla kulanıldıgı görülmektedir.

  Eski Yunanda ametist ve sitrinin, Cinlilerde yesim ve floritin,Romalılarda hematitin, Yahudiler ve kızılderililer için jasperin, müslümanlarda ise akigin özel bir yeri vardır,İslam cografyasında, Hz.Muhammedin sünneti ve tavsiyesi oldugu için sıkça kullanılan akik, son yıllarda bütün dünyanın ragbet ettigi bir tas olmustur.

  Baltık ülkelerinde insanlar kehribarı iksir gibi kullanmaktadır. Guatr ve tiroid düzensizlikleri basta olmak üzere, solunum yolları kaynaklı hastalıklar ve sinüzit gibi birçok rahatsızlık dolayısıyla kehribardan yararlanmaktadırlar.

  Ses tellerini olumlu etkilemesi dolayısıyla birçok meshur ses ve tiyatro sanatçısı kehribar kolye kullanmaktadır.

  Avrupa ve Amerikada insanlar kuvartz kristaline çok deger vermektedirler. Negatif enerjiyi pozitife çevirmesi ve düsünce berraklıgı saglaması gibi etkileri, en çok bilinen özellikleridir.

  Masallarda geçen bir sahneyi hatırlarsınız: Kahin veya büyücü, kristal bir küreye bakarak gaipten haber verir.

  Konunun aslı, muhakeme yetenegi kazandıran kuvartz kristallerinin, berrak düsünmeye etkisi dolayısıyla, motivasyonu da etkileyerek düsünce gücünün azami kullanılması esprisine dayanır.

  Asya ülkelerinde, özellikle de Cinde yesim tasının özel bir yeri vardır: Geleneksel ejderha figürü sonsuzlugu sembolize eder. Yesim de ejderhanın yeryüzüne ektigi bolluk ve sans tohumlarıdır.

  O nedenle de çok degisik yesim biblolar ev ve isyerlerini süslerken, tapınaklarda da agırlıklı olarak yesim tesbihler bulunur.

  Yesimin Türk tarihinde de farklı bir yeri vardır. yada tası olarak bilinen tasın olaganüstü güçleri olduguna inanılmıstır. Yagmur yagdırmak için bu tası kullandıkları kaydedilmistir.

  Bugün de tamamlayıcı tıpta, antidepresif olaraf yararlanılmaktadır. Strese iyi gelmesi ve gerilimi azalttıgı için tercih edilen bir tastır.

  Saflıgın, zihinsel berraklıgın sembolü inci, tarihin ilk çaglarından beri kullanılagelmektedir.

  Mercan, zenginligin ve albenili olmanın neredeyse- sembolu olarak bayanların dikkatini çekmistir ve çekmeye de devam etmektedir

  Günümüzde bu yöntemi profesyonel olarak doktorlar, akupunktur uzmanları, reiki uygulayıcıları ve terapistler de çalısmalarının kalitesini artırmak amacıyla kullanmaktadır.

  Ustelik, Amerika da ve Avrupa ülkelerinde, birçok hastanede kullanılan bu sistemin pek çok saglık sorununda tamamlayıcı tedavi olarak son derece etkili oldugu yapılan çalısmalarla da kanıtlanmıstır.


  Paylaş
  Kristallerle (Doğal Taşlarla) Tedavinin Tarihçesi...taşların hikayesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çevremizde bir çok taş görürüz.Bunların aslında sıradan olduklarını ve doğanın bir parçası olduğunu düşünürüz.Oysa bu taşların birer şifa kaynağı olduğu ve çeşitli hastalıklara iyi geldiği artık bilinmektedir.taşlarla ilgili hikaye,  doğal taşların tarihi hangi çağlara dayanır