Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Akdiken Şifalı Bitkiler, Bitki, Bitkiler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Akdiken Şifalı Bitkiler, Bitki, Bitkiler

  Reklam
  Akdiken Şifalı Bitkiler, Bitki, Bitkiler

  (Gemeiner Kreuzdorn, Nerprun Alaterne, Common Buckthorn) :Mayıs-Haziran aylarında, sarı-yeşil renkli, küçük çiçekler açan bodur bir ağaçtır. Orman ve koru kenarlarında bulunur. Dalları karşılıklı, uçları diken halindedir. Yaprakları karşılıklı ve saplıdır. Çiçekler küçük demetler halinde bir araya toplanmıştır. Küre şeklinde ve bezelye büyüklüğündeki meyvası evvela yeşil, olgunlukta morumsu-siyah renk alır.Türkiye’de yetiştiği yerler: Bolu ve Trabzon civarıdır.Kullanıldığı yerler: Bitkinin kullanılan kısmı taze meyvalarıdır. Meyvalerında yağ, renkli maddeler, şeker ve glikoz vardır. İyi bir müshildir. Şurubu yapılır. Müshil ilacı olarak kullanılır. Bunlardan başka meyvalarından yeşil bir boya da hazırlanır. Memleketimizde yetişmekte olan bir Akdiken çeşidi de “Cehri” adıyla anılır. Bu cins sadece memleketimizde yetişir.


  Paylaş
  Akdiken Şifalı Bitkiler, Bitki, Bitkiler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bu bitki çok bulunan bir bitki değildir.En büyük özelliği ve faydası isal yapması kabızlık şikayeti olanların kullanmasıdır.Müzmin kabızlar için ideal bir bitkidir.