Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Ceviz Yaprağının faydaları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ceviz Yaprağının faydaları

  Reklam
  (Junglans Regia) daha yapraklanmadan Mayıs’ ta çiçeklenir. Taze yaprakları Haziran’ da kolayca delinebilecek durumdaki meyveleri Haziran ortasında ve olgunları ise Eylül’de toplanır. 25-30 m kadar yüksekliğe ulaşabilen kışın yaprak döken gösterişli bir ağaçtır. Yapraklar tek tüysü yaprakçıklar tam kenarlı ve kuvvetli kokuludur. Drog elde etmek için yapraklar Haziran ve Temmuz aylarında toplanır havadar ve gölgeli bir yere serilerek kurutulur ve ince kıyılarak hava almayan kaplarda saklanır. Ceviz ağacı Kuzey doğu ve doğu Anadolu’ da yabani olarak yetiştiği gibi bahçelerde de yetiştirilmektedir. Yaprakları tanen eterli uçucu yağ juglan (mantar hastalıklarına karşı etkili) C vitamini ve flavonlar içermektedir.
  - Ceviz Yaprak ve meyvesi - yaprağının kan durdurucu-sıkıştırıcı (astringent) kuvvetlendirici (tonik) ve bağırsak kurtlarını veya solucanlarını düşürücü (antihelmintik) etkisi vardır. Yaprak çayı sindirim bozukluklarında kabızlıkta iştahsızlıklarda ve kan temizliğinde etkilidir. Başarıyla kullanıldığı öteki hastalıklar ise ş ve sarılıktır. İştah açıcı kan şekerini düşürücü ve kuvvet verici etkileri vardır. Deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır. Ceviz yaprağı kaynatılarak tüm sıraca (scrofula) frengi (sifilis) egzema (mayasıl) herpes (uçuk) ve raşitik hastalıklarda kemik çürümesinde kemik deformasyonunda ve ayrıca iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılabilen çok etkili bir banyo katkısı elde edilir. Favus ve uyuz hastalıklarında hasta bölgeler taze ceviz yaprağının kaynama suyu ile yıkandığında kısa sürede düzelme görülecektir. Bu suyla yapılan banyolar yıkamalar ergenlik sivilcesine iltihaplı egzemalara ayak terine ve kadınların akıntılarına iyi gelir. Ağız boşluğu iltihabı dişeti boğaz ve gırtlak hastalıklarında gargara yapılmalıdır.
  Ceviz yaprağının kaynama suyu banyo suyuna eklendiğinde donuk kabarcıkları iyileşir. Ceviz yaprağı kaynama suyu hızlı saç dökülmelerinde de kafa derisine friksiyon (ovarak sürme) yapmakla kullanılır. Bu sıvı ayrıca kafa bitine karşı da çok etklidir.
  Haziran ortasında toplanan cevizlerden mide karaciğer ve kanı temizleyen mide yorgunluğunu ve bağırsak çürüklüğünü gideren çok etkili bir ceviz tentürü elde edilir. Bu tentür ayrıca kan koyuluğuna karşı da çok yararlıdır.
  UYARILAR: İçerdiği tanen maddesi duyarlı kişilerde bazen mide bulantısı veya kusmaya yol açabilir. Bunun dışında ceviz yaprağının bilinen bir yan etkisi yoktur. (Referans3)
  Kullanım Biçimleri:
  Çay hazırlamak:
  1) Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır 4-5 dakika demlendirilir ve süzülür. Gün boyunca 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir. (Referans1)
  2) Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya eklenir kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 2-3 dakika boyunca hafif ısıda kaynatılır. Süzülen çay kullanıma hazırdır. Günde 2-3 bardak içilir. (Referans3)
  Banyo ve Yıkama Katkısı: Tam banyolar için iki büyük avuç ince kıyılmış yaprak akşamdan 2-3 lt suya eklenir. Sabahleyin hafif ateşte 4-5 dakika kaynadıktan sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Gerektiğinde bitki miktarı bir misli arttırılabilir.
  Tentür hazırlamak: Haziran ortasında 20 kadar genç ceviz dörde bölünerek bir cam kavanoza koyulur ve üstüne 1 lt kanyak eklenir. Kanyak cevizlerin üstüne çıkmalıdır. Ağzı iyice kapanan kavanoz 14 gün boyunca güneşte veya sıcak bir ortamda arada bir çalkalanarak bekletilir. Sonra süzülerek koyu renkli şişelere doldurulur. Gereğine göre 15-20 damla alınır.


  Paylaş
  Ceviz Yaprağının faydaları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ceviz yaprakları çay olarak tüketildiği zaman idrar söktürücü ve solucan ve kurtları düşürücü özellikleri vardır.Ayrıca cilt üzerindeki lekelere iyi gelmektedir.Kaşıntı ve egzamaya da iyi gelmektedir.