Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan narın sağlığa ve güzelliğe yararları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  narın sağlığa ve güzelliğe yararları

  Reklam
  narın sağlığa ve güzelliğe yararları - narın besin değeri hakkında - narla gelen güzellik


  Türk kültüründe bulmaca ve manilere konu olan nar; kalp, mide ve sindirim sistemimizin dostu harika bir meyvedir. Anavatanının Kuzey Afrika ve Akdeniz ülkeleri olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bugün Amerika an Japonyada kadar her tarafta yetiştirilmektedir. Tarihi kaynaklarda Fenikeliler ve Mısırlılar tarafından kutsal olarak kabul edilen narın ayinlerde kullanıldığı yazılmaktadır. Osmanlı dönemine ait ababet kitaplarında da nar, endişe ve huzursuzluğun en önemli ilaçlarından biri olarak yer almaktadır. Ve yine o dönemlerde, ziyafet sofralarının sonunda, hazmı kolaylaştırsın diye nar suyu ikram edilirmiş...

  Aynı zamanda bir şifa kaynağı olan nar; vücudu, özellikle kalbi güçlendirir. Mide ve bağırsak bozukluklarında çok faydalıdır. Kabukları kaynatılarak içildiğinde bağırsak kurtlarını düşürür. İshali keser. Nar, vücudu zayıf olanlara da direnç verir.

  Ayrıca bir çay bardağı suya 2 kaşık nar ekşisi koyup içildiğinde mide ağrılarına ve bağırsak bozukluklarına çok iyi gelmektedir.

  Nar ekşisini bilmeyen okuyucularımız için kısaca bilgi verelim:

  Ülkemizde narın yarısının yetiştiği Akdeniz bölgesinde kabukları patlayan meyvelerden nar ekşisi yapılıyor. Bir dizi zahmetli işlemden geçen narlar, kaynatıldıktan sonra koyu kıvamlı nar ekşisi elde ediliyor. Özellikle bu bölgede birçok yemeğe nar ekşisi de katılıyor. Bazı balık yemeklerinde de limon yerine nar ekşisi tercih ediliyor.

  Biliyorsunuz; başta aşure olmak üzere birçok tatlının üzerine serpiştirilen nar, hem görüntü hem de lezzet açısından nefis olmaktadır.

  Narın besin değerine gelince: Yağ ve proteinin hemen hemen hiç bulunmadığı nar, tam bir potasyum deposudur. 100 gram narda, 250-300 mg. potasyum bulunmaktadır. Aynı miktarda narın kalori değeri ise 63 mgır. 4 miligram da C vitamini bulunmaktadır.

  Narın bol olduğu günler; kahvaltı sofralarınız için güzel ve farklı bir alternatif oluşturacak nar reçeli yapmanızı öneriyoruz. Belki bugüne kadar hiç denemediniz. Ama endişe etmeyin... Çok kolay. Birbuçuk kilo narın kabuklarını soyup tanelerini ayıkladıktan sonra bir kilo şeker, bir su bardağı su, bir çay bardağına yakın limon ilave edin ve bir süre kaynatın... Nar reçeliniz hazır...


  E ve C vitamini yaşlanmayı geciktiriyor
  Vitaminlerle yapılan araştırmalara her gün bir yenisi ekleniyor. Yaşlılığın önlenmesi için İngilteree araştırmalar yapan bir araştırma grubu günde 400 ünite E vitamini ve bin 200 miligram C vitamini alan insanların daha keskin bir zekaya sahip olduğu açıkladı. Araştırmacıların iddiasına göre bu vitaminlerin alınması insanları oldukları yaştan 6 yaş daha genç gösteriyor.


  Sigara kısırlığa sebep oluyor
  Pasif içiciliğin hem kısırlığa neden olduğu, hem de hamilelik döneminde bebeğin gelişimini olumsuz etkilediği tespit edildi. Bristol Üniversiteside 8 bin 500 çift üzerinde yapılan incelemelere göre iş yerinde sigara dumanına maruz kalan kadınların yumurtlamaları yüzde 14 oranında azalıyor. Günde 20 sigaradan fazla içen erkeklerin eşlerinde ise bu oran yüzde 34 ulaşıyor.


  Narın kabuğu da şifa kaynağı
  Narın sadece o mücevhere benzeyen tanelerinin değil, kabuğunun ve çiçeklerinin de şifa kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? İşte size nar kabuğu ile hazırlayabileceğiniz reçeteler...

  Yanıklar
  * Bir tane narın kabuklarını iyice dövdükten sonra yaranın üzerine koymak oldukça yararlıdır.

  Frengi
  * Bir avuç kuru nar kabuğu ile bir avuç kurutulmuş mazı karıştırılır. Havanda toz haline gelinceye kadar dövülür. Sabah akşam birer çorba kaşığı yenir. Üzerine yarım bardak su içilir.

  Bağırsak solucanları
  * Yarım litre suya bir avuç nar kabuğu koyup kaynatın ve süzün. Her sabah aç karnınıza bir bardak için. Kurtlar dökülünceye kadar devam edin.

  Uçuk
  * Bir avuç nar kabuğunu 2-3 bardak suda 15 dakika kaynatın. Ilınınca, bu suya batırılan pamukla uçuklara pansuman yapın.

  Ağız yaraları
  * Bir litre suyun içine 2 avuç nar çiçeği koyun. 20 dakika kaynatın. Süzdükten sonra, yaralar iyileşinceye kadar günde 3 defa gargara yapın.

  Basur
  * Bir avuç ekşi nar kabuğu yarım litre suda kaynatılır, süzülür. Günde 3 kere birer çay bardağı içilir. Aynı işleme her gün devam edilir.  Paylaş
  narın sağlığa ve güzelliğe yararları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nar insanların bolca tüketmeleri gereken meyveler arsında yer almaktadır.Özellikle spor yapanların güçlü olmaları için nar suyu içtiklerini biliyoruz.Nar aynı zamanda mide için de iyi gelmektedir.Tek problem biraz kabız yapmasıdır.