Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Şifalı Bitkiler: Lavanta nedir ve lavanta çiçeği faydaları nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şifalı Bitkiler: Lavanta nedir ve lavanta çiçeği faydaları nelerdir?

  Reklam
  Lavanta nedir ve lavanta çiçeği faydaları nelerdir?
  Çalı görünümlü çok yıllık bir bitki olan lavanta (Lavandula angustifolia) ince uzun yaprakları gümüşi, çiçekleri ise menekşe renklidir. Çiçeklerin ferahlatıcı hoş bir kokusu vardır. Çiçekler temmuz ağustos aylarında tomurcuk halindeyken toplanır. Saplarıyla beraber toplanan çiçekler demet halinde bağlanıp gölge bir yere asılarak kurutulur. İyice kuruduktan sonra çiçekler saptan ufalanarak ayrılır.
  Lavanta çiçeğinin en önemli maddesi uçucu yağdır. Gerçek lavanta çiçeği en az % 1 uçucu yağ içerir. Lavanta yağı parfümeri ve kozmetik sektöründe güzel kokusu için kullanılır. Lavanta yağı güçlü antiseptik etkiye sahiptir.
  Lavantanın Faydaları

  Lavanta merkezi sinir sitemini olumlu olarak etkiler.
  Lavanta bitkisinin içerisinde p-cymene, alpha-pinene, cinnamaldehyde ve carvone gibi teskin edici (sedatif) etkin maddeler bulunur.
  Yatıştırıcı özelliği vardır. Uykusuzluk ve sindirim sorunları için lavanta çayı rahatlatıcı etkiler taşır.
  Uykusuzluk için hazırlanan bitkisel çay karışımlarında çoğunlukla lavantada yer alır.
  Lavanta çayı nasıl yapılır: 1 veya 2 çay kaşığı çiçek 1 bardak kaynar suyla haşlandıktan sonra 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.
  Lavanta banyosu: 60 gr lavanta çiçeği 3 litre suya eklenir ve kaynama derecesine kadar ısıtılır. 10 dakika demlenir ve süzülerek banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 15 dakikadır.
  Lavanta tüm karaciğer metobolizmasını düzenleyici özelliktedir.
  Lavanta çiçeklerindeki 1,8 cineole, delta-3-carene ve herniarin maddeleri karaciğer metobolizmasının düzenli çalışmasında etkili olmaktadır.
  Uygulanacak lavanta kürünün karaciğer metobolizmasının sağlıksız çalışmasından dolayı yükselen enzim değerlerini kısa sürede kontrol altına almasında ve de tekrar kısa sürede normal değerlerine indirmesinde etkili olduğu belirtiliyor.


  Paylaş
  Şifalı Bitkiler: Lavanta nedir ve lavanta çiçeği faydaları nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Lavanta bir çiçek olarak çok güzel olmakla beraber bir çok faydaları da bulunmaktadır.Bunlar arasında yağı saç ve cilt bakımında kullanılmaktadır.İnsanların sinir sistemleri üzerinde de etkileri bulunmaktadır.lavanda nedir,  lavanta nedir,  lavanda bitkisi,  lavanda nedi,  lavanta çiçeğinin faydaları,  sefali bitkiler,  lavanta çiçeği faydaları