Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Şifalı Bitkiler: Zeytin Yaprağı Faydaları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şifalı Bitkiler: Zeytin Yaprağı Faydaları

  Reklam
  Zeytin Yaprağının Faydaları.
  Yüzden fazla madde içeren zeytin yaprağındaki en etken madde Oleuropein. Zeytin yapraklarında yer alan oleuropein, zeytin ağacını zararlılara ve hastalıklara karşı koruyucu etki göstererek binlerce sene ayakta kalmasını sağlamaktadır. Oleuropein maddesi en kolay ve bolca zeytin yaprağından elde edilir. Zeytin yaprağından üretilen ürünler sağlık ve kozmetik sektöründe değerlendirilmektedir.
  Zeytin Yaprağı Faydaları

  Yapılan son araştırmalar zeytin yaprağının antioksidan ve doğal antibiyotik özellikte olduğunu göstermiştir.
  Doğal antibiyotik etkisi olan zeytin yaprağının. bağışıklık sistemi için soğan ve sarımsakla benzer özellik gösterdiği belirtilmektedir.
  Oleuropein maddesinin içindeki elonoik asidin antifungal,antibakteriyel, antiviral etkileri deneylerle tespit edilmiştir.
  Zeytin yaprağı, Oleuropeinle birlikte Rutin, Luteolin gibi birçok flavonoid içerir.
  Antioksidan özelliği nedeniyle zeytin yaprağı ekstresi içeren kozmetik ürünler cilt bakımında da kullanılmaktadır,
  Zeytin yaprağı çayı vücuttaki kan şekeri düzeyinin dengelemesinde etkilidir.
  Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  LDL kolesterol seviyesini dengeler.
  Zeytin yaprağı, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, kronik halsizlik, grip, diyabette, kötü huylu kolesterolün düşürülmesinde, kardiyovasküler sorunlarda, üriner sistem rahatsızlıklarında, dejeneratif eklem rahatsızlıkları gibi bir çok sorunda kullanılmaktadır. Zeytin yaprağından hazırlanan bitkisel ilaçlarda Oleuropein % 6-20 oranında yer almaktadır.


  Paylaş
  Şifalı Bitkiler: Zeytin Yaprağı Faydaları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Şeker hastaları son zamanlarda zeytin yaprağı kullanarak şekerlerini düşürme yoluna gitmektedir.Bu bitki her şekilde şifa kaynağıdır.Kolesterol düşürmesi ve dengelemesi de ayrı bir önem kazanmaktadır.şifalı bitkiler zeytin yaprağı,  şifalı bitkiler zeytin yaprağın faydalari