Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Şifalı Bitkiler: Kekik Çayı Nasıl Yapılır ve Kekiğin Faydaları Nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şifalı Bitkiler: Kekik Çayı Nasıl Yapılır ve Kekiğin Faydaları Nelerdir?

  Reklam
  Kekik Çayı Nasıl Yapılır ve Kekiğin Faydaları Nelerdir?

  Latince ismi Thymus serpyllum L. olan kekik ballıbabagiller familyasından akdenize özgü bir bitkidir. Kekik bitkisiyle ilgili yapılan araştırmalar bu bitkinin mikrop öldürücü etkisini göstermiştir. Ülkemizde Thymus, Thymbra, Origanum, Sideritis, Saturaje, Salvia cins kekikler yetişmektedir. Kekiğin yaprak ve çiçeklerinde timol, simol, karkavoldan oluşan yüksek oranda uçucu yağ, saponin, fenolik bileşikler yer alır.
  Antioksidan, antikanserojen, antidiyabetik ve antikolestremik etkinliği vardır.
  Kekiğin güçlendirici, iltihap giderici, ağrı dindirici, balgam söktürücü, bağışıklığı destekleyici, mikroorganizmaları öldürücü etkisi vardır.
  Kekik Çayı Faydaları

  Kekik çayının sindirim sistemine olumlu etkileri vardır. Sindirimi kolaylaştırır, mide sorunlarına iyi gelir, iştah açar. Adet kanamalarını dengeler ve kramplı adet ağrılarında rahatlatıcı etkisi kekik çayının faydaları arasındadır.
  Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çay ve gargara olarak kullanılır.
  Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır?
  1 çay kaşığı kekik bir bardak kaynar suyla haşlanır ve 8 dakika demlenir. Günde 2 veya 3 bardak kekik çayı, aç karnına ya da öğün aralarında, soğutulmadan yudumlanarak içilir.
  Yeni mahsül ve dalında kurutulmuş demet biçiminde olanlar alınmalıdır. Renginin canlı, kokusunun keskin olmasına dikkat edilmelidir.
  Kekik çayı hazırlanırken kekik kaynatılmamalıdır. Aksi takdirde içindeki en önemli etken madde olan Thymolun kaybı meydana gelir.
  Düşüğe yol açabileceği için hamile kadınların içmemesi gerekir.
  Kara kekik, dağ kekiği, bilyal kekik, beyaz kekik, toka kekiği, sivri kekik ülkemizde yetişen kekik çeşitleri arasındadır.


  Paylaş
  Şifalı Bitkiler: Kekik Çayı Nasıl Yapılır ve Kekiğin Faydaları Nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kekik hem kurutulmuş hem de taze olarak tüketilmektedir.Kurutulmuş olanların et yemeklerinde lezzet vermesi ve çay olarak yapılması salatalarının yapılması hem lezzet hem de şifa açısından önemlidir.şifalı bitkiler kekik,  kekik çayı nasıl yapılır,  kekik cayi nasil yapilir,  kekik çayı nasıl demlenir,  yaban kekiğinin faydaları,  kekik çayı nasıl hazırlanır,  dağ kekiğinin faydaları