Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Ladin ( Köknar) ağacı sürgünü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  QWW

  Reklam

  Ladin ( Köknar) ağacı sürgünü

  Reklam
  LADİN AĞACI


  (Picea abies (L.) KARSTEN ve/veya Abies alba MILLER)

  Alman resmi gazetesinde 15.10.1987 tarihinde yayınlanarak (Heftnummer:193, ATC-Code:R07AX) modern tıbbi tedavide kullanılmaya başlanmıştır.

  Diğer ismi: Köknar

  Bitki: Anadolu, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yetişir. 50 m kadar yüksekliği olabilen, kışın yapraklarını dökmeyen iğne yapraklı bir ağaçtır. Koni biçimindedir, yukarı doğru incelir. Yaprakları koyu yeşil iğne şeklindedir. İlkbahardaki taze sürgünleri açıkyeşil renkli ve yumuşaktır.

  İlaç etkili kısmı: İlkbaharda toplanan 10-15 cm uzunluğundaki taze sürgünleri (tomurcuğu) kullanılır. Bileşiminde: Esans (Bornylacetat, limonen, pinen, campfen vb.) bulunur.

  Etkisi: Balgamı sulandırarak dışarı kolay atılmasını sağlar, mikrop öldürücü etkisi vardır, dokulardaki kanlanmayı artırır.

  Kullanıldığı yerler:
  Dahilen; solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılır.
  Haricen; hafif kas ve sinir ağrılarına, romatizmaya karşı uygulanır.

  Kullanılmaması gereken haller: Yok.

  İstenmeyen Etkileri: Yok.

  İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.

  Kullanım miktarı:
  Dahilen; günlük ortalama kullanım miktarı 5-6 gr taze sürgün veya hazır ilaç.
  Haricen; bir banyo için 200-300 gr taze sürgün.

  Kullanım şekli:
  Çayı şöyle hazırlanır: 2 gr taze sürgün dövülür, bir fincana konur, fincana 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Günde 3 defa çayı taze hazırlanarak içilebilir.
  Haricen banyo için: 200-300 gr taze sürgün dövülür, üzerine 2 litre kaynar su ilave edilir, ağzı kapalı kapta 10-15 dakika bekletilir, süzülerek banyo suyuna ilave edilir. Bu uygulamalar sadece ilkbaharda yapılabildiği için hazır ilaç daha kullanışlıdır.

  Uyarı: Hamilelik ve emzirme döneminde kullanım için hekime danışılmalıdır.
  Kaynak:
  Alman Kanunlarına Göre
  Düzenlenip İzin Verilen
  BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
  Pratik Uygulamalar
  Dr. Ahmet Toptaş
  Gonca Yayınevi, İstanbul 2009
  ISBN: 978-9944-790-31-4
  0212 5285076-5286005


  Paylaş
  Ladin ( Köknar) ağacı sürgünü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bu ağaç ilaç yapımında kullanılmaktadır.Hangi hastalıklara iyi geldiğini bilmiyoruz ama bilim adamları bu ağacın yaprak ve dallarından ilaç sektöründe faydalanmaktalar.