Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Psikolojik sorunlar uyku, stres, huzursuzluk Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  QWW

  Reklam

  Psikolojik sorunlar uyku, stres, huzursuzluk

  Reklam
  BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ  KEDİOTU KÖKÜ , ŞERBETÇİOTU ÇİÇEĞİ , OĞULOTU (MELİSA) YAPRAĞI  Alman resmi gazetesinde 08.05.1991 tarihinde yayınlanarak ( Heftnummer:85, Fixe kombinationen) modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir. Doktor reçetesine göre eczanelerde hazırlanmaktadır.

  Etkileri: Sakinleştirici ve uyku vericidir.

  Kullanıldığı yerler: Sinirsel kaynaklı huzursuzluk, stres ve uyku şikayetlerinde kullanılır.

  Kullanılmaması gereken haller: Yok. Yeterli bilimsel çalışma olmadığı için hamilelik ve emzirme döneminde, 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez.

  İstenmeyen Etkileri: Yok.

  İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.

  Kullanım miktarı: 4 farklı karışım kullanılabilir:
  A- Kediotu kökü + Şerbetçiotu çiçeği veya,
  B- Kediotu kökü + Oğulotu yaprağı veya,
  C- Şerbetçiotu çiçeği + Oğulotu yaprağı.
  Bu ikili karışımların her birisinin ilgili bölümlerinde belirtilen günlük kullanım miktarlarının % 50-75 ‘i kadarı birlikte kullanılır.
  D- 3 madde bir arada kullanıldığında ise her birisinin ilgili bölümlerinde belirtilen günlük kullanım miktarlarının % 30-50 ‘si kadarı birlikte kullanılır.

  3’lü karışıma örnek olarak:
  Kediotu kökü (kıyılmış) 50 gr
  Şerbetçiotu kökü çiçeği (kıyılmış) 10 gr
  Oğulotu (Melisa) yaprağı (kıyılmış) 50 gr

  Kullanım şekli: 2 çay kaşığı karışım fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak ihtiyaca göre günde 2-4 fincan içilebilir.

  Uyarı: Kullanım sırasında tepki verme yeteneği olumsuz yönde etkileneceğinden araç ve makine kullanılmamalıdır, alkol bu etkiyi şiddetlendirir. Araç ve makine kullananlar çayını akşam (mesai saatleri dışında) içmelidir.

  Kaynak:
  Alman Kanunlarına Göre
  Düzenlenip İzin Verilen
  BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
  Pratik Uygulamalar
  Gonca Yayınevi, İstanbul 2009
  ISBN: 978-9944-790-31-4
  0212 5285076-5286005


  Paylaş
  Psikolojik sorunlar uyku, stres, huzursuzluk Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanların sinir sistemleri üzerinde etkilidir.Uykusuzluk çekenler için ideal bir bitkidir.Bu bitki aynı zamanda sakinleştirici bir etki göstererek anti depresif bir yanı da bulunmaktadır.uykuda pskolojik huzursuzluk