Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Şifalı Bitkiler: Bu sebzeler kalbe çok faydalı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şifalı Bitkiler: Bu sebzeler kalbe çok faydalı

  Reklam
  Bu sebzeler kalbe çok faydalı


  Brokoli, lahana, karnabahar gibi sebzelerin içinde bulanan kimyasalın, damarları hastalıklardan korumak için vücudun doğal savunma mekanizmasını desteklediği tespit edildi.

  Arteriosclerosis Thrombosis and Vascular Biology isimli dergide yayınlanan ve The Imperial College London'da görevli bir grup araştırmacı, Nrf2 isimli proteinin hastalığa eğilimli olan damarları plak oluşumana karşı koruduğunu gösterdi. Brokoli gibi yeşil turpgiller familyasından gelen bitkilerde bulunan kimyasal ile yapılan tedavi, hastalığa yatkın bölgelerde Nrf2 proteinini faaliyete geçiriyor.

  Brokolide doğal olarak bulunan sülforapan maddesi vücuttaki Nrf2 konsantrasyonu artırarak, yüksek riskli bölgelerde iltihaplanmayı azaltığını belirten araştırmacılar, bir sonraki çalışmalarının sadece brokoli ya da aynı familyadaki sebzelerden yiyerek aynı koruyucu etkinin sağlanıp sağlanamayacağını test etmek olduğunu açıkladılar.

  Çalışma süresince, araştırmacılar Nrf2'nin diğer proteinler üzerindeki etkisiyle, damar sertliği gelişme sürecinin başlarında hücreleri iltihaplanmadan koruduğunu buldular.

  Damarlardaki yağlı plak oluşumuna kalp hastalığına sebep olan ateroskleroz (damar sertliği) deniyor.
  Zaman Online


  Paylaş
  Şifalı Bitkiler: Bu sebzeler kalbe çok faydalı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Brokol ve karna bahar bitkileri kış aylarında tüketilmesi gereken bitkilerdir.Her türlü yemeği ve salatası yapılabilir.Aynı zamanda lahana da kış aylarının vazgeçilmez sebzeleri arasındadır.Kısacası her sebze zamanında tüketilmelidir.kalbe faydalı bitkiler