Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Şifalı Bitkiler: Kolesterol ve diyabete bire bir bir bitki (Kekik) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şifalı Bitkiler: Kolesterol ve diyabete bire bir bir bitki (Kekik)

  Reklam
  Kolesterol ve diyabete bire bir bir bitki (KEKİK)


  Baharat olarak sofralarımızda sağlam bir yeri olan kekik, çay şeklinde tüketildiğinde kandaki yağ oranını azaltarak kolesterole, içerdiği yüksek oranda ki krom ile de diyabete karşı etkili bir doğal ilaç.

  Ramazan ayında iftar sofraları içerdiği bol kalorili yiyeceklerle sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Uzun saatler süren açlığın etkisiyle sağlıklı yiyecek seçimi yapmak zor. Yemek kültürümüzün bol yağlı yiyecekler, bol şekerli tatlılar içerdiği de bir gerçek. Özellikle Ramazan ayında açlığın da etkisiyle bu tür gıdalar daha da çok tüketiliyorlar. Birdenbire yediğimiz fazla yemek vücudumuzda hiperlipidemiye yani yağ oranının yüksek miktarda artışına sebep olur. Üzerine gelen hareketsizlikte bu oranın artışında etkili.

  Bu tehlikeye karşı yemek çeşitlerini sağlıklı seçmek ve yağ, şeker alımını kontrollü tutmak, yemek sonrası yürüyüşler yapmak en doğru çözüm. Bu çözümlere ek olarak doğal bir yöntemi de göz önünde bulundurmakta fayda var:

  Kekik Çayı İçmek

  Yemek sonrası çay gibi demlediğimiz ve içtiğimiz bir bardak kekik çayının çok önemli iki faydası var; Bunlardan birincisi kandaki yağı düşürmesi, ikincisi ise şekeri önlemesi. Yani hem kolesterole hem de diyabete doğal bir önlem. Kekik içerdiği yüksek miktardaki krom ile kaliteli insilün yapımında rol oynar ve bu şekilde şeker ve yağ metabolizmasını hızlandırır. Kandaki yağ oranını azaltarak hem kolesterolü hem de trigiliseridi düşürür. Vücuttaki yağ dokusunu azaltarak aynı zamanda vücudumuzda insilüne karşı oluşan direnci de azaltır. Böylece şeker hastalığını önleme de ve tedavide direk etkide bulunur. Yağ oranını düşürmesi ile karaciğer çevresinde oluşacak yağlanmaları da azaltır.

  Demleme Kekik

  Diğer çay çeşitleri gibi demliğe konan kekiğin üzerine kaynamış sıcak su eklenir ve demlenmeye bırakılır. Kaynatılmaz ve bol miktarda içilmesi önerilmez. Her gün bir ya da iki bardak içilen kekik çayı vücuttaki yağ oranının azalması üzerinde etkisini gösterecektir. Kolesterol, trigiliserid ve şeker hastalıklarından birine ya da hepsine birden sahipseniz doktorunuza danışarak içtiğiniz kekik çayı ile tahlil sonuçlarınızda değişme görmeniz mümkün. Bir ay süre içinde kullandığınız kekik çayı, yağ ve şeker oranlarında azalmaya sebep olacaktır. Karaciğer yağlanmalarında da etkili bir yöntemdir. Ancak yapacağınız diyette buna yardımcı olacaktır. Çay şeklinde içimini lezzetli bulmazsanız yediğiniz her yemeğe bol miktarda serpme şeklinde tüketebilirsiniz fakat çay şeklinde kullanımı daha etkili bir yöntemdir.

  Kullanım Miktarı Önemli

  Unutulmamalıdır ki, ilaçların birçoğunun temel etken maddesi bitkilerdir. Nasıl ilaçlar belli dozlarda kullanılıyorsa bitkilerin tüketiminde de dikkat edilmesi gereken miktarlar vardır. Fazla miktarda kullanıldıklarında ilacın yüksek dozda alınması gibi bir etkide bulunabilirler. Bu sebeple en doğru yöntem doktorunuza danışıp tüketmektir.

  Nihal ÖZDEMİR


  Paylaş
  Şifalı Bitkiler: Kolesterol ve diyabete bire bir bir bitki (Kekik) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  kekiği çok severim,hemen,hemen her yemekte kullanırım
  arada bir suyu ile de saçlarımı yıkarım,sağol hasretşifalı bitkiler kolesterol