Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Şifa Reçetesi-Portakalın Faydaları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şifa Reçetesi-Portakalın Faydaları

  Reklam


  Pırıl pırıl, kokulu, leziz, göz alıcı ve şiirle dokunmuş bir simge. Hem C vitaminin yararları, hem de portakalın yararları bildiklerimizle sınırlı değildir. Kış aylarının vazgeçilmez ve en bilindik meyvesidir. Bugün elmadan sonra dünyanın en çok tüketilen meyvesi olan portakal, asırlar boyu az bulunan bu nedenle lüks lezzetler arasında yer almıştır. Hastalara şifa niyetine yedirilmiş, sofra dekorasyonunda kullanılmış, armağan olarak verilmiştir.
  Tıbben sinirleri kuvvetlendirir, karaciğeri çalıştırır, ateşli hastalıklarda vücudun direncini atırır, hazmı kolaylaştırır,mide ve bağırsakları düzenler, safra ifrazatını artırır, idrar söktürür.
  Bu hastalıklar için;
  1 adet portakal sıkılıp üzerine aynı miktarda su konur. Sonra 1 tatlı kaşığı şeker ilave edilerek iki yemek arası 2-3 bardak içilir. Yahut yapraklarının haşlayarak suyunu içmek de aynı görevi yapar.
  Kabuklarından yapılan şurup mine hastalıklarına iyi gelir. Portakal sade olarak yenildiğinde kanı temizler, skorbüt ve mesane taşalrını yok eder,Gripo ve nezleyi geçirir,Damar sertliği ve felçi önler,Karaciğeri çalıştırır,Yatarken yenirse uyku getirir.


  Paylaş
  Şifa Reçetesi-Portakalın Faydaları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir.Kış aylarında gribe karşı koruması ve iyileşme dönemini hızlandırması ile bilinmektedir.tadı da çok güzel olduğu için bol tüketilmektedir.