Özel Gün ve Gecelerimiz ve Regaip Kandili Forumundan Rahmet mevsimi geldi, yarın Regaip Kandili Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Rahmet mevsimi geldi, yarın Regaip Kandili

  Reklam
  Rahmet mevsimi geldi yarın Regaip Kandili


  İslam âleminin rahmet iklimi 'üç aylar' bugün başlıyor. Müslümanların heyecanla beklediği şükür mevsimi, Ramazan ayının yarı sıra, Miraç ve Berat kandilleriyle Kadir Gecesi'ni de bünyesinde barındırıyor.
  Mübarek ayların başlangıcı olan Recep'in ilk cuma gecesi yarın akşam 'Regaip Kandili' olarak kutlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, bu ayki dergisinde üç aylarla ilgili bir yazı kaleme aldı. Makalede, hicri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan'ı barındıran bu önemli zaman dilimini gündelik hayatın tekdüzeliğinden çıkıp sosyal barış ve huzurun bir vesilesi saymak gerektiği vurgulandı. Rahmet ikliminin, insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatması gerektiğine işaret edildi. Ülkemizde geçmişten bugüne üç aylar sevgisinin canlı kaldığı, tarihte olduğu gibi bugün de toplumun mübarek aylar geldiğinde hayatına olumlu anlamda yeni bir istikamet verdiği ifade edildi. Üç ayların günahlardan temizlenmek için bir fırsat olduğuna dikkat çekilen yazıda, 'kandiller geçidi' olarak adlandırılan bu dönemin, insanların hayatlarında otokontrol sisteminin kurulmasına yardımcı olduğu belirtildi. Kandiller ve Ramazan ayının, Müslümanlar için tövbe etmenin, manevi arınma ve kendini yenilemenin müjdecisi olduğu kaydedildi. Dünyevi meşguliyetlerden sıyrılıp insanların yaratılış gayesini düşünmesi için son derece değerli fırsatlar olduğunun altını çizdi. Bu arada yarın akşam kutlanacak Regaip Kandili dolayısıyla İstanbul'daki Şakirin Camii'nde TRT'nin Mevlit Programı gerçekleştirilecek. İstanbul Müftüsü Mustafa Çağırıcı'nın bir konuşma yapacağı program, saat 19.30'da yayınlanacak.

  ZAMAN  Paylaş
  Rahmet mevsimi geldi, yarın Regaip Kandili Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cuma günü Müslümanların bayramı olarak kabul edilmektedir. Regaip kandilinin de dini önemi vardır. Bu iki önemli gün bir araya gelmesi ile yapılan ibadetlerin de değeri artmaktadır.