Yemek Tarifleri ve Reçeller Forumundan Reçel Ne kadar ve Nasıl Kaynamalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Reçel Ne kadar ve Nasıl Kaynamalıdır?

  Reklam
  Reçeler Reçel Ne kadar ve Nasıl Kaynamalıdır?


  Reçel tabii naturel rengini muhafaza edebilme*si için bakır tencerede yani kalaysız içi kıpkırmı*zı bakır olan tencerede kaynamalı ve pişer pişmez boşaltılmalıdır. Tabii her yerde bakır ten*cere bulamıyacağınız için alüminyum hariç di*ğerlerinde kaynatınız.
  En çok elmada, limonda ve frenk üzümün*de bulunur.
  Reçellerin kaynama müddetini azaltır. Naturel renkleriyle koyulaştınr.
  b — Glikoz niçin kullanılır?
  Glikoz gösterdiğim miktarlarda konulması çok faydalıdır. Zira reçelleri hem parlak tutar en sonunda koyulduğu takdirde reçe*lin çabuk soğumasını ve renginin bozulma*masını temin eder.
  c — Reçel niye küflenir?
  Bilhassa büyük miktarlarda yapılan reçel*ler meyvaların su bırakması ile küflenir. En çok su bırakan meyva birincisi kayısı, 2 n-cisi çilektir. Küflenmemesi için 1kg. Reçe*le 1 gr. Sodium Benzuad koyunuz. Tabii bunu reçel kaynarken karıştırınız. Sodium Benzuad ecza depolarında bulunur. Ucuzdur. Yahut reçelleri kavanozlara boşal*tınca ve soğutunca üzerlerine bir milim ka*lınlığında erimiş parafin dökünüz. Para*fin mum bulunan her yerde bulunur.
  d — Reçelin niçin tanesi üstte çıkar, şurubu alt*ta kalır ?
  Reçeliniz hakikaten suludur veyahut sıcak sıcak kavanoza doldurmuşunuzdur. Reçeli hemen soğutmalısınız. Fakat kavanozda de*ğil, onun için kavanoza ancak yarı yarıya soğuduğu zaman koyunuz.
  e — Niçin limon tuzu kullanılır da limon suyu değil ?
  1 kg. reçele 3 gr. kadar limon tuzu kullanı*lır. Bir limonun kaç gram limon tuzuna te*kabül ettiğini bilmek lâzımdır. Limon tuzu ve asit tartrik limondan daha koruyucudur.
  Paylaş
  Reçel Ne kadar ve Nasıl Kaynamalıdır? Mumine Forum