Yemek Tarifleri ve Reçeller Forumundan Dut Reçeli Tarifi Ve Yapılışı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dut Reçeli Tarifi Ve Yapılışı

  Reklam
  Dut Reçeli Tarifleri  Karadut Reçeli (Ahlat - Bitlis)

  Karadut temizlenir, 5 kg. kara dut 5 kg. toz şeker konarak bir kat şeker, bir kat dut olacak şekilde tencereye dizilir. Akşamdan sabaha kadar bekletilerek sabah kaynatılır. Yarım saat kaynadıktan sonra içerisine limon sıkılır veya limon tuzu konur. Bir taşım daha kaynadıktan sonra (tencerenin üzerine bez kapatılarak) iki gün güneşte bekletilir. Kaplara konarak, tahtanın üzerine dizilir (tüm reçeller bu şekilde yapılmaktadır).

  Ahlat Kaymakamlığı


  Erikli Dut Reçeli (Malatya)

  Yaş dut telislere konularak ağaç teknelere yatırılır. Ayakla çiğnenerek şırasının çıkması sağlanır. Teknedeki şıra bir kazanda bir-iki dalım kaynatılıp ateşten indirilir, soğumaya bırakılır. Sonra şıra bez süzeklerden süzülerek tortusundan ayırtılır.
  Bir kazanda kayısı ya da erikler kaynatılır. Sonra ateşten indirilir, çekirdekleri ayıklanır. Önceden kaynatılmış ve soğutulmuş dut şırasına erik ya da kayısı eklenir ve bir iki dalım kaynatılarak ateşten indirilir. Soğutulup leğenlere alınır. Leğenlerin ağzı ince bir bezle kapatılır. 1-2 gün bekletilen reçel bidonlara alınır.

  Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü  Paylaş
  Dut Reçeli Tarifi Ve Yapılışı Mumine Forum

urmu dutu reçeli,  urmu dut reçeli tarifi,  dut reçeli nasıl yapılır,  urum dutu reçeli,  dut receli,  urmu dut reçeli nasıl yapılır,  dut receli nasil yapilir