Özel Gün ve Gecelerimiz ve Ramazan ve Kurban Bayramları Forumundan Kişi yar ile mülaki olunca bayramı bayram olur Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kişi yar ile mülaki olunca bayramı bayram olur

  Reklam
  Kişi Yar ile Mülaki Olunca Bayramı Bayram Olur


  “Bayramım imdi bayramım imdi

  Yar ile bayram ederler şimdi.”

  Kişi yar ile mülaki olunca bayramı bayram olur. Bayramları nefsî bayramlardan kalbî bayram hakikatine eriştirip kalbi huzur u İlahiye mülaki ederek bayram edelim.

  Kalbimizi güzelleştirirken bu güzellikleri başkalarıyla paylaşarak kalbimizi dostlara açmakla bayram edelim.

  Çekirdek haletinde büyük bir şecerenin cihazatını içeren ebedi, haşmetli bir makinenin aletleri ve çarkları içinde dercedilen kalbi, sırr-ı hakikatine erdirmekle bayram edelim.

  Günümüzün küçülttüğü kalpleri akıllarımız gibi büyültüp kalbi de akıl gibi işlettirmekle bayram edelim.

  Kalpler O’nun elinde olan Rabbimizden kendi havl ve kuvvetimizden sıyrılıp cüz i irademizden vazgeçince hasıl olan fakr makamında akleden bir kalple bayram edelim.

  “Allah’ım beyaz elbise kirden nasıl temizleniyorsa beni de hatalarımdan öyle temizle!” diye dua eden Efendimizin duası sırrı ile kalbimizi bilumum kirlerden temizleyerek kalb-i musaffa ile bayram edelim.

  Allah, Hz. Davud’a,
  -Ey Davud! O evi (kalbi) benim için boşalt ki, Ben orada olayım buyurdu.

  Kin, nefret, su-i zan, ucb, fahr gibi bilumum kalbin kötü ahlaklarından kalbi boşaltıp tahliye-i kalp ile bayram edelim.

  Sehl bin Abdullah’a kalp secde eder mi diye sordular. Evet dedi ebediyete kadar. Kalbimizi nefsin elinden kurtarıp Mirac-ı Ahmedinin gölgesi altında ona sırr-ı miracı yaşatarak ebedi secdelerle bayram edelim.

  Kalbin derece-i hayatını itmam edip ruhun derece-i hayatında ruhun bayramına düşerken kalbi bayramların şükrünü eda ederek bayram edelim.

  “Hamdü senalar hamdü senalar

  Yar ile bayram kıldı bu gönlüm.”

  Kalbi bayramlar duasıyla tüm okurlarımın bayramlarını tebrik ederim.

  Nuriye Çeleğen  Paylaş
  Kişi yar ile mülaki olunca bayramı bayram olur Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bayramın amacı Allah'a yakınlaşmadan dolayı sevinmektir. Allah'ın vermiş olduğu nimetlere karşı şükrün eda edilmesi ve bayramlardaki sevinme de bu edanın tecellisidir. 3. 3
  Allah layıkıyla ramazanı uğurlamayı bayrama ulaşmayı nasip etsin.mülaki namazı