Özel Gün ve Gecelerimiz ve Ramazan ve Kurban Bayramları Forumundan Arefe gününü oruçla geçirmeye gayret edelim Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Arefe gününü oruçla geçirmeye gayret edelim

  Reklam
  Arefe Günü Oruç

  Arefe gününü oruçla geçirmeye gayret edelim

  Arefe gününü günahlara girmeden oruçla, duayla, istiğfarla geçirmek kullarını arefe gününde bağışlayacağını müjdeleyen Allahu Teâlâ’ya hürmetin ve şükrün bir ifadesidir.
  Arefe, Kurban Bayramı’ndan bir önceki gün, hicrî takvime göre Zilhicce ayının 9. günüdür. Ancak, ülkemizde Ramazan Bayramı’nın bir önceki gününe de arefe denmiştir.

  Resulullah Efendimiz’in (s.a.v) bildirdiğine göre:
  “Günlerin en faziletlisi Arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de: Lailahe ill vahdehu la şerike lehu. (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O’nun ortağı da yoktur) sözüdür.” (Muvatta, Hacc 246)
  Hazreti Aişe (ranha) anlatıyor: “Allah, hiçbir günde, Arefe günündeki kadar bir kulu ateşten çok âzâd etmez. Allah mahlukata rahmetiyle yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar eder ve; “Bunlar ne istiyorlar?” der.” (Müslim, Hacc 436)
  Resulullah (sas), “Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allah’ın kıymet verdiği bir gündür.” diyerek Allahu Teâlâ’nın kıymet verdiği günü hürmet ederek bilinçli bir şekilde yaşamaya gayret etmemizi istemiştir. Hürmet, verilen nimeti idrak etmekle ve verileni bilmekle, görebilmekle başlar. Arefe gününü günahlara girmeden oruçla, duayla, istiğfarla geçirmek kullarını arefe gününde bağışlayacağını müjdeleyen Allahu Teâlâ’ya hürmetin ve şükrün bir ifadesidir.

  Arefe günü, Hazreti Âdem (as) ile Hazreti Havva’nın Arafat’ta buluştukları gündür.
  “Tevriye” ise arefe gününden bir önceki güne denir.

  Peygamber Efendimiz (sas) şöyle, buyurmuştur: “Tevriye günü oruç tutan ve günah söz söylemeyen Müslüman cennete girer.”
  Tevriye günü tutulan orucun sevabı hesapsızdır. Ayrıca geçmiş ve gelecek yılda yapılan tövbelerin kabul olmasına da vesile olur. Arefe günü oruç tutmak çok daha sevaptır. Resulullah (sas) bugün oruç tutmayı şu mübarek ifadelerle teşvik etmiştir: “Arefe günü oruç tutana, Âdem aleyhisselâmdan, Sûr’a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.”

  (Mustafa Aydın,
  ailem dergisi)  Paylaş
  Arefe gününü oruçla geçirmeye gayret edelim Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  . Resulullah (sas) bugün oruç tutmayı şu mübarek ifadelerle teşvik etmiştir: “Arefe günü oruç tutana, Âdem aleyhisselâmdan, Sûr’a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.”

  tutacağım inşAllah Allah razı olsun sare 3. 3
  Allah razı olsun. 4. 4
  Allah sizlerden de razı olsun
 5. 5
  Allah razı olsun inşallah tutacağım 6. 6
  Niyet Ettim Allah Rızası için Seni Bir Ömür Boyu Bu Gönülde Tutmaya...

  Çok beğendim...)
  Ben de tutacağım inş...
 7. 7
  Allah sizlerden de razı olsun
  Allah herkese bu güzel günleri oruçlu geçirmeyi nasip etsin