Özel Gün ve Gecelerimiz ve Ramazan ve Kurban Bayramları Forumundan Kurbanın bir ibadet olduğuna dair Kur'an'daki deliller Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kurbanın bir ibadet olduğuna dair Kur'an'daki deliller

  Reklam
  Kurbanın bir ibadet olduğuna dair Kur'an'daki deliller


  Sâffât Suresi’nde (37/107); İbrahim’in oğlu İsmail’in yerine bir kurbanın, Allah tarafından kendilerine fidye (kurban) olarak verildiği açıkça bildirilmektedir.

  "... kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin." (Hacc 22/28)

  "Kurbanlık büyükbaş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken kurban edeceğinizde üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yeyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik."
  "Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir." (Hacc 22/36;37)

  Bu ayetlerde bahsedilen kurban kesimi, et ihtiyacı temini için kesmek değil, bir tür adanış göstergesi, bir dinî ibadet olarak hayvanların kurban edilmesidir.  Paylaş
  Kurbanın bir ibadet olduğuna dair Kur'an'daki deliller Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kurban bayramı yaklaştı hayırlı bir bayram geçirmek dileğiyle...Rabbim razı olsun paylaşım için... 3. 3
  Allah razı olsun..