Özel Gün ve Gecelerimiz ve Ramazan ve Kurban Bayramları Forumundan Çocuk ve Ramazan Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuk ve Ramazan

  Reklam
  Çocuk ve Ramazan


  Sanırım ibadetler içinde en çocuksu olanı oruçtur. İçinde mistik unsur barındıran her şey; insanın doğal ve saf yönüne hitap etmesinden dolayı çocuksu bir damara sahiptir. Ancak, Ramazanın çocuksu damarı daha coşkuludur. Ramazanın gökkuşağı kadar zengin folklorik yönünü, toplumların kendi kültürleri oluşturmuş olsa da, oruç ibadetinin ve Ramazan ayının özünde böyle bir doğurucu yön vardır. Onun için batıdan doğuya, kuzeyden güneye kadar her coğrafyada Ramazan ayı farklı tezahürlerle ama hep dingin bir coşku içinde geçer. Öyle ki, savaşların ve afetlerin gölgesinde Ramazanını geçiren insanların gözlerinde bile o derin huzuru ve neşeyi görürsünüz. Büyüklerin, "ah, o eski Ramazanlar" diye iç geçirişinde de, bir yönüyle, oruç ve Ramazanın çocuksuluğunu ortaya koyan bir özlem vardır. Çünkü, "o eski Ramazanlar", çocuk heyecanı ile yaşanılan Ramazanlardır.

  Çocuğa orucu ve Ramazanı öğretmek için didaktik bir çaba göstermeye gerek yoktur. Çocuk, yeter ki, orucu ve Ramazanı kavrayabileceği bir ortam içinde bulunsun. Böyle bir iklimde, çocuk ve oruç birbirlerini bulacak, hızlıca ünsiyet oluşacaktır. Hepimizin ilk oruç, ilk Ramazan, ilk sahur ve ilk bayram hikayeleri vardır. Bütün hikayelerin ortak yönünde göreceğimiz şeyler; çocuksu bir tattır.

  Tekne orucu, bütün çocukların en sevdiği oruç şeklidir. Çünkü hem acıkınca yersin hem de oruçlu olarak iftarı beklersin ve sahura kalkarsın. Küçük yaştaki çocuklar için tekne orucu hâlâ başarılı bir eğitim unsuru sayılabilir. Tekne orucu ile orucun sihirli yolculuğuna başlayan çocuk, tam gün tutacağı oruç için zaman kollayacaktır. Tam gün oruç tutmak için en uygun zaman Ramazanın ilk günüdür. İlk gün orucunu başarı ile tamamlamış çocuk için Kadir günü orucu da zevkle tutulabilecektir. Yaşa ve bünyeye göre, birkaç hafta sonu da oruca eklenince, artık uygun yaşlara gelinmiş demektir.

  Cami şerefelerinde her gece yakılan kandiller, büyük camilerin minareleri arasında salınan mahyalar, sahurda sokağı şenlendiren davul sesleri, büyük gümbürtü ile yankılanan iftar topları, iftara has özel yemekler, iftar davetleri, teravihe gidişler, cami ziyaretleri, bayram hazırlıkları gibi bir çok şey çocukların oruca doğru yaptıkları yolculukta birer binek gibidirler.

  Çocuğa Ramazanın bütün keyiflerini ve yönlerini hissettirmek gerekir. Çünkü Ramazan, aylar arasında en zengini, en cömerti, en coşkulu olanıdır. İçinde ibadeti, iyiliği, ikramı, sevgiyi, seyahati, bayramı, sohbeti ve daha bir çok dini ve sosyal unsuru barındırmaktadır.

  Öneriler

  Hepimizin Ramazana ait özel yaptığı şeyler vardır. Ama ben yine de özellikle çocuklarınızla beraber yapabileceğiniz mini aktiviteler önermek istiyorum.

  Bazı geceler gökyüzünü seyrederek, Ramazan’ın ilk gününden son gecesine kadar (hilalden hilale) ayın evrelerini gözetleyebilirsiniz.

  Evinizde bir çocuk iftarı düzenleyebilirsiniz. Bu iftarın konukları sadece çocuklar olmalıdır. Akrabalarınızın, arkadaşlarınızın ve komşularınızın çocukları gibi. Diş kirası adetini en azından birkaç davetinizde uygulayabilirsiniz. Önerim, büyüklere kitap, çocuklara oyuncak vermenizdir.

  İftarda buluşma imkanı bulamadığınız dostlarınızla beraber olmak için bir sahur yemeğine, onları evinize davet edebilirsiniz. Ama çocuklarını unutmamak şartı ile.

  Bir gece sokak davulcunuzu daha yakından izleyin. Hatta, sokağa inerek davulcunun manisine eşlik etmeyi deneyin.

  Birkaç sabah namazında, çocuklarınızı da alarak daha uzak bir camiye gitmeyi planlayın. İftardan sonraları, ailecek Kur’an okuyun. Kur’an okumayı bilen çocuklarınız varsa, onların da sesinden Kur’an dinleyin.

  Hiçbir zaman zorlayıcı ve bunaltan bir nasihatçi olmayın, doğal olun, olabildiğince sevginizi gösterin. Mütevazı şekilde orucunuzu tutun, en doğal haliyle Ramazan’ınızı yaşayın. Mümkün olduğunca iftar sofrasında ve sahurda ailenin tüm fertleri olarak beraber olun. Dostlarınızla ve sevdiklerinizle bu ayı paylaşın. Çocuklarımıza orucu kavratmanın en iyi yolu, ailenin birbirine sevgi duyarak beraberce geçirdiği Ramazan’dır.
  Paylaş
  Çocuk ve Ramazan Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razı olsun ne güzel bir konuya deginmişsin kardeşim çocuklarımıza ramazan duygularını aşılamalıyız...