Mü'mine ve Oruç ve Ramazan Ayı ve Orucu Forumundan Sahur Yemeğinin Fazileti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sahur Yemeğinin Fazileti

  Reklam
  Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhari, Savm, 20).

  Hz. Peygamber
  (s.a.s.), hadislerinde sahur yemeğinin “bereket” (Buhari, Savm, 20) ve “mübarek gıda” olduğunu (Ebu Davud, Savm, 16) ayrıca sahur yemeğinin, Müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyam, 46).
  Hz. Peygamber (s.a.s.)’in sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kasani, Bedaiü’s-sanai, Beyrut 1997, II, 632).
  Alimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişler; hadislerdeki “maddi bereketi”, Allah’ın sonsuz cömertliği ile sahura kalkanlara mükafat olarak verdiği rızık genişliği ve malda bereket ihsan etmesi; “manevi bereketi” de ecir ve sevap vermesi olarak anlamışlardır. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur (Zariyat 51/18). Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahur ihmal edilmemelidir.
  kaynak: diyanet işleri başkanlı resmi web sitesi


  Paylaş
  Sahur Yemeğinin Fazileti Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sahura kalkmak güne hazırlık yapmak dışında bunun dışında bir çok faydaları da bulunmaktadır. Sahur bereket ve sünnet olduğu bilinmektedir. Bu saate ibadet yapmanın fazileti de büyük olduğu için bu sevabı kazanmış sayılırız.sahura kalkmanın faydaları,  Sahur fazileti ,  sahur yemeğinin faydaları